Intel zapowiada ponad 50-rdzeniową platformę serwerową

Intel zaprezentował procesor zawierający 32 rdzenie, zaprojektowany z myślą o budowaniu silnych serwerów. Procesor jest oparty na nowej architekturze MIC (Many Integrated Core), w skład której wchodzą dwa rodzaje rdzeni: standardowe rdzenie x86 oraz wyspecjalizowane rdzenie, przetwarzające bardzo szybko dane w trybie wektorowym, zdolne obsługiwać wymagające naukowe i biznesowe aplikacje.

Procesor o nazwie Knights Ferry ma wydajność 500 gigaflopów, jest więc najszybszym układem CPU, jaki Intel do tej pory zaprojektował. Jego rdzenie są taktowane zegarem 1,2 GHz. Producent zapowiada, że nowa platforma będzie gotowa w drugiej połowie 2010 r. Procesor (wytwarzany przy użyciu technologii 45 nanometrów) nie wejdzie jednak na rynek, ponieważ został stworzony z myślą o testowaniu nowej architektury.

W skład Knights Ferry wchodzą 32 rdzenie Xeon oraz wiele 512-bitowych jednostek obliczeniowych przetwarzających dane w trybie wektorowym. Wszystkie te układy znajdują się na karcie, którą należy instalować w gnieździe PCI-Express. Każdy rdzeń może obsługiwać jednocześnie cztery wątki obliczeniowe i ma do dyspozycji współdzielony bufor na dane o pojemności 8 MB i do 2 GB szybkiej pamięci GDDR5.

Zobacz również:

  • Nowa linia serwerów IBM Power
  • Ta technologia może zmienić obraz rynku serwerów

Obecnie trwa wysyłka zestawów projektowo-programistycznych, znanych pod nazwą "Knights Ferry", które trafią do wybranych twórców oprogramowania. Począwszy od drugiej połowy 2010 r. Intel rozszerzy program, prezentując szeroki wachlarz narzędzi programistycznych dla architektury Intel MIC. Narzędzia programowe i techniki optymalizacyjne wspólne dla architektury MIC oraz procesorów Intel Xeon będą obsługiwać różnorodne modele programowania, dzięki którym naukowcy, badacze i inżynierowie dostaną do dyspozycji niespotykaną wydajność.

Pierwszy komercyjny produkt oparty na nowej architekturze będzie mieć więcej niż 50 rdzeni i ma się nazywać Knights Corner. Będzie umieszczany na jednym układzie scalonym, integrującym rdzenie x86 i jednostki obliczeniowe przetwarzające dane w trybie wektorowym.

Intel nie podaje daty wejścia produktu na rynek (można tylko spekulować, że będzie to pierwsza połowa 2011 r.), informując jedynie, że będzie to procesor wytwarzany przy użyciu technologii 22 nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200