Intel zapowiada Xeon D projektowane na zamówienie

Firma zacznie w drugiej połowie tego roku oferować klientom dostosowane do ich potrzeb układy CPU, oparte na dostępnych od kilku tygodni procesorach Xeon D. Producenci systemów obliczeniowych będą mogli budować serwery wyposażone w niestandardowe procesory, zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu konkretnych aplikacji.

Intel ma już w swojej ofercie czterordzeniowe i ośmiordzeniowe procesory Xeon D. Są to jednak standardowe układy, które wspierają zawsze ten sam zestaw opcji i technologii. Już za kilka miesięcy klienci będą mogli kupować podobne procesory Xeon D, wybierając przy składaniu zamówienia konkretne technologie, który procesor powinien obsługiwać. Mogą to być różne technologie zależnie od tego, czy serwer będzie obsługiwać aplikacje webowe, pamięci masowe czy aplikacje sieciowe.

I tak klient może sobie zażyczyć, aby procesor wspierał tylko wskazane przez niego technologie, w tym np. programowalny układ FPGA (Field-Programmable Gate Arrays), dzięki któremu może on obsługiwać w optymalny sposób uruchamiane przez danego klienta aplikacje. Intel ma już od jakiegoś czasu w swojej ofercie takie skastomizowane układy CPU, sprzedając je firmom uruchamiających specyficznego rodzaju aplikacje, takim jak Facebook czy eBay.

Zobacz również:

Sprzedawane obecnie procesory Xeon D – dostępne w standardowej konfiguracji - zawierają w jednej konstrukcji dwa zintegrowane gniazda obsługujące sieci Ethernet 10 Gb/s oraz interfejsy I/O (PCIe, USB, SATA i inne) Pracują z TDP bliskim 20 W i obsługują do 128 GB pamięci adresowalnej.

Warto przypomnieć, że układy Xeon D są pierwszymi procesorami linii Xeon należącymi do rozwiązań typu system-on-a-chip (SoC). Jest to trzecia już generacja 64-bitowych układów SoC Intela. Tym razem są to układy oparte na mikroarchitekturze Broadwell, wytwarzane przy użyciu technologii 14 nm.


TOP 200