Intel zapłaci za ugodę

Koncern zapłaci firmie Intergraph 225 mln USD odszkodowania na podstawie ugody wieńczącej długoletni spór dotyczący naruszenia zastrzeżonych rozwiązań. Równocześnie Intergraph wycofał pozew przeciwko Dellowi, którego także oskarżył o naruszenie patentu.

Intel zapłaci za ugodę
W 2001 Intergraph wniósł przeciwko Intelowi skargę dotycząca dwóch, bezprawnie wykorzystanych rozwiązań technologicznych związanych z przetwarzaniem równoległym wykorzystanycm w procesorze Itanium. Rok później sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść Intergraph. a sprawa wędrowała o przez sądy wyższej i niższej instancji. pod koniec 2002 r. Sąd apelacyjny zawiesił ten wyrok, uznając odwołanie Intela i odesłał sprawę do powtórnego rozpatrzenia. Strony postanowiły zawrzeć ugodę, nie czekając na ostateczne postanowienia wymiaru sprawiedliwości. Ustalono, że Intel zapłaci 225 mln USD za uzyskanie licencji na opracowaną przez Intergraph technologię PIC (Parallel Instruction Computing). Umowa przewiduje także, że żaden z klientów Intela nie zostanie pozwany do sądu za wykorzystanie spornej technologii. Klauzula ta, jednakże nie będzie działać wstecz i Intergraph będzie dążyć do zakończenia procesów wytoczonych przeciwko Hewlett-Packard oraz Gateway w 2002 r., a wycofa oskarżenie przeciwko Dellowi. Intergraph w ubiegłym roku osiągnął 527,3 mln USD przychodu. W pierwszym kwartale wpływy firmy z tytułu licencji sięgną 203 mln USD. W pierwszej racie Intel zapłaci 125 mln USD, następnie dokona czterech wpłat po 25 mln USD.

W kwietniu 2002 r. Intel został zobowiązany do zapłacenia Intergraph ponad 300 mln USD w ramach ugody za naruszenie kilku rozwiązań patentowych wykorzystanych w architekturze IA-64.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200