Intel zamierza stworzyć superprocesor

Największy światowy producent procesorów przyznał, że inwestuje w prace nad superprocesorem - układem tworzonym z myślą o zastosowaniu w superkomputerach. Przedstawiciele Intela liczą na to, że taki układ pozwoliłby firmie silniej zaakcentować swoją obecność w segmencie superkomputerów.

Nowy CPU ma wykorzystywać technologię InfiniBand, co pozwoli mu na błyskawiczne przetwarzanie ogromnych ilości danych. InfiniBand to specyfikacja pozwalająca budować szybkie łącza, które sprzęgają ze sobą serwery pracujące w centrach danych. Może ona być wykorzystywana do łączenia ze sobą pamięci masowych, klastrów komputerowych i budowania całych sieci.

Diane Bryant - wiceprezes Intela, która poinformowała o planach stworzenia nowego procesora - nie sprecyzowała na razie, jak właściwie firma zamierza wykorzystać tę technologię w procesorze. Wydaje się jednak prawdopodobne, że Intel zastosuje ją do zwiększenia możliwości swoich aktualnych produktów przeznaczonych dla sektora HPC (high performance computing) - czyli np. procesorów Xeon oraz koprocesorów MIC (many-integrates cores).

Zobacz również:

Wiadomo już, że najnowszy Xeon E5 oraz 50-rdzeniowy układ MIC (robocza nazwa Knights Corner) zostaną wykorzystane w superkomputerze Stampede, który uruchomiony zostanie w przyszłym roku w Texas Advanced Computing Center (University of Texas). Maszyna ta ma charakteryzować się szczytową wydajnością na poziomie 10 petaflopsów.

Dodajmy, że Intel zaczął swoją ofensywę na rynek HPC już wcześniej - koncern poinformował w styczniu o przejęciu części firmy Qlogic (odpowiedzialnej za rozwijanie InfiniBand). Już wtedy zapowiadano, że transakcja ta ma celu wzmocnienie i rozbudowanie oferty dla superkomputerów.

Integracja technologii InfiniBand w przyszłych koprocesorach MIC powinna umożliwić Intelowi tworzenie gęstej struktury przełączającej (fabric) dla wysokowydajnych połączeń w superkomputerach


TOP 200