Intel z mocą mainframe'a

Pierwszy serwer wyposażony w 32 procesory Intela, obsługujący jednocześnie Windows NT i Unixa.

Pierwszy serwer wyposażony w 32 procesory Intela, obsługujący jednocześnie Windows NT i Unixa.

Unisys zaprezentował nowy serwer 32-procesorowy, pracujący na platformie Intela, który może być wyposażony w procesory Pentium II Xeon i Merced, gdy tylko będą one dostępne na rynku. Główną zaletą nowego serwera nie jest jednak liczba obsługiwanych procesorów, ale modularna architektura, pozwalająca rozdzielić procesory między wirtualnymi serwerami, na których (w ramach jednego 32-procesorowego serwera) może być uruchamianych jednocześnie kilka systemów operacyjnych Windows NT i Unix. Rozwiązanie takie umożliwia budowanie wirtualnych klastrów, w których nie jest konieczne łączenie poszczególnych serwerów za pośrednictwem szybkiej sieci - w rzeczywistości wszystkie procesory, pamięć operacyjna i dyskowa pracują w ramach jednej maszyny, gdzie połączone są szybką magistralą.

32-procesorowy serwer ma być dostępny dla klientów w I kwartale przyszłego roku.

Wydajna architektura

Nowy serwer zbudowany jest według architektury Cellular Multi-Processing (CMP), opracowanej przez Unisysa. Stworzono ją z myślą o architekturze IA-64, wykorzystywanej przez procesory Merced. Pierwsza jej wersja będzie dostarczona wraz z kolejną generacją procesorów Pentium II, znanych pod roboczą nazwą Xeon. Serwer będzie mógł pracować w konfiguracjach od czterech do 32 procesorów i oba rodzaje (Xeon i Merced) będą mogły być wykorzystywane jednocześnie w jednym serwerze.

Architektura CMP umożliwi także stosowanie do 32 GB pamięci w pojedynczym serwerze oraz wysoko przepustowej magistrali danych, umożliwiającej połączenie do 96 kart PCI. Dzięki temu, że urządzenia pracują w ramach jednego serwera, wszystkie są dostępne dla wszystkich procesorów.

Najnowszy produkt Unisysa wyposażono także w mechanizmy automatycznej detekcji uszkodzeń i podejmowania działań, zmierzających do ich usunięcia, np. informowania centrum serwisowego o uszkodzeniach.

Na wiele sposobów

Serwer Unisysa zapewni użytkownikom Windows NT niezawodność, jaka dostępna była dotąd tylko dla mainframe'ów. Obecnie przy najmniejszych rekonfiguracjach systemu czy też wymianach jego komponentów administrator jest zmuszony wyłączać bądź restartować serwer. Technologia CMP umożliwi realizowanie takich zadań bez przerywania jego pracy.

Użytkownik będzie też mógł dowolnie skonfigurować serwer, wydzielając w nim pozornie niezależne wirtualnie. Pozornie, gdyż w rzeczywistości korzystają one z tej samej pamięci i dysków. Niezależne, ponieważ umożliwiają uruchamianie niezależnych wersji systemu pracujących na określonej liczbie procesorów. Ponadto administrator będzie mógł jednocześnie uruchamiać na tym samym serwerze systemy Windows NT i Unix.

Analitycy twierdzą, że wykorzystanie technologii CMP wzmocni pozycję Unisysa w konkurencji z innymi dostawcami serwerów dla systemu NT. Jest on pierwszą firmą wprowadzającą na rynek serwer wyposażony w taką liczbę procesorów i pozwalający na niezależne obsługiwanie dwóch systemów. Ponadto współpraca Unisysa i Microsoftu pozwoli na rozwinięcie systemu NT i wzbogacenie go o wiele nowych funkcji dostępnych wyłącznie w świecie maszyn mainframe.