Intel z McAfee, czyli antywirus w procesorze?

Intel chce kupić McAfee za 7,68 mld USD. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to - wraz z oprogramowaniem antywirusowym - w rękach Intela znajdą się rozwiązania z zakresu szyfrowania i bezpieczeństwa danych oraz systemy przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

Władze koncernu Intel nie ukrywają, że jednym z efektów planowanej fuzji ma być uzyskanie efektu skali i wprowadzenie zintegrowanej oferty produktowej. "Wszędzie, gdzie sprzedamy choćby jeden mikroprocesor rodzi się szansa na sprzedaż rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT" - mówi Paul Otellini. Oczekiwane korzyści mogłyby przyczynić się do umocnienie pozycji koncernu Intel jako dostawcy zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT dla całej gamy wyspecjalizowanych urządzeń. W obszarze zainteresowania władz Intela znalazły się bowiem m.in. komputery ultramobilne, telewizory pozwalające na dostęp do Internetu, wyspecjalizowane urządzenia medyczne, systemy znajdujące zastosowanie w nowoczesnych samochodach, a nawet bankomaty.

Zapowiadane systemy bezpieczeństwa miałyby wykorzystywać wyspecjalizowane instrukcje wbudowane w mikroprocesory firmy Intel oraz funkcjonalności zintegrowane w ramach oprogramowania firmware. "Naszym zdaniem systemy z zakresu bezpieczeństwa staną się bardziej efektywne, jeśli będą funkcjonować na poziomie sprzętowym" - podkreśla Paul Otellini, dyrektor generalny koncernu Intel. Według niego firmy Intel i McAfee blisko współpracowały przez ostatnie 18 miesięcy. Wspólnie realizowano m.in. prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie rozwiązań pozwalających na implementację mechanizmów z zakresu bezpieczeństwa na poziomie mikroprocesora. Pierwsze systemy wykorzystujące opracowane mechanizmy mają trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku. Będą to najpewniej rozwiązania programowe wykorzystujące specyficzne instrukcje procesorów Intela w celu zwiększenia wydajności mechanizmów zabezpieczających.

Według przedstawicieli obu firm obecne podejście do kwestii bezpieczeństwa systemów informatycznych nie jest współmierne dla rosnącej liczby zagrożeń. "Obecny model ochrony informacji nie może zostać efektywnie wykorzystany w obliczu rosnącej liczby urządzeń podłączonych do Internetu. Modernizacja dotychczasowych rozwiązań nie wystarczy. Potrzeba zasadniczej zmiany podejścia do bezpieczeństwa IT" - twierdzi Dave DeWalt, dyrektor generalny firmy McAfee.

Intel z McAfee, czyli antywirus w procesorze?

David DeWalt, prezes McAfee

Połączenie obu firm ma również przynieść korzyści związane z integracją rozwiązań technicznych m.in. w zakresie rozwiązań mobilnych. Wysoki potencjał ma wynikać m.in. z połączenia rozwiązań należącej do McAfee firmy SolidCare oraz przejętej w ubiegłym roku przez Intela firmy Wind River. Przedstawiciele koncernu podkreślają jednak, że Intel pozostanie otwarty na współpracę z innymi dostawcami rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Po zamknięciu transakcji McAfee będzie działać jako niezależny podmiot w ramach działu Software and Services Group. Transakcja została już zaaprobowana przez rady nadzorcze obu spółek.

Zdaniem analityków spekulacje na temat fuzji firmy McAfee z większym dostawcą rozwiązań IT pojawiały się od dłuższego czasu. Jako potencjalnego nabywcę rzadko jednak wymieniano firmę Intel. "Zapowiedziana transakcja to nielada zaskoczenie. Można domniemywać, że kilku innych gigantów branży IT odniosłoby większe korzyści z przejęcia McAfee w kontekście synergii produktowych" - uważa Ruggero Contu, analityk firmy Gartner. Zakup McAfee będzie kosztował firmę Intel ok. 7,68 mld USD, czyli ok. 48 USD w przeliczeniu na jedną akcję przejmowanej spółki. Jest to cena o ok. 60 proc. wyższa od wartości rynkowej udziałów McAfee. Z niepotwierdzonych informacji wynika jednak, że proponowana premia nie satysfakcjonuje części udziałowców firmy McAfee. Przynajmniej dwie kancelarie adwokackie przygotowują bowiem oficjalne pozwy skierowane przeciwko radzie nadzorczej spółki. Władze McAfee mają być oskarżone o działanie na niekorzyść udziałowców spółki.

Intel z McAfee, czyli antywirus w procesorze?

Paul S. Otellini, prezes Intela

Jednocześnie, zdaniem ekspertów tak wysoka premia dla akcjonariuszy to efekt licytacji, która najprawdopodobniej poprzedziła zawarcie wstępnej umowy. "Trudno mi wyobrazić sobie, że gracze przelicytowani przez Intela zrezygnują tak łatwo z inwestycji w sektor bezpieczeństwa IT" - mówi Chris Christiansen, analityk firmy IDC. Nie wyklucza on, że zakupem firmy McAfee zainteresowane były m.in. firmy Oracle i IBM. W ujęciu długofalowym zakup McAfee może okazać się dobrą lokatą kapitału. W 2009 roku przychody McAfee wyniosły ok. 2 mld USD. Tylko w drugim kwartale 2010 roku przychody McAfee były o 38 proc. wyższe niż przed rokiem. Analitycy firmy Gartner szacują tymczasem, że w tym roku wartość światowego rynku aplikacyjnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT wzrośnie o 11,3 proc. względem 2009 roku i wyniesie przynajmniej 16,5 mld USD. Niezależnie od tego planowana fuzja może przyczynić się do istotnych zmian w tym segmencie branży IT.

Komentarz Trend Micro do przejęcia McAfee przez Intela

Decyzja firmy Intel o zakupie przedsiębiorstwa dostarczającego oprogramowanie do ochrony komputerów jest wyraźnym sygnałem dla branży i inwestorów, że bezpieczeństwo jest podstawą przyszłych usług i produktów w dziedzinie IT. Co ważne dla obecnych i przyszłych klientów, zasoby Intela umożliwią McAfee zapewnienie ochrony różnym urządzeniom i punktom końcowym, co Trend Micro oferuje w ramach infrastruktury Smart Protection Network. Jednak model z wbudowanym oprogramowaniem zabezpieczającym różni się diametralnie od modelu, w którym zabezpieczenia nie są bezpośrednio powiązane ze sprzętem.Eva Chen, dyrektor generalny Trend Micro

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200