Intel wymieni wadliwe płyty główne

Producent wymieni ok.1 mln płyt głównych, zbudowanych na bazie układu wspomagającego 820, ponieważ znalazł się w nich wadliwy element mogący powodować uszkodzenie systemu.

Intel zapowiedział wymianę ok. 1 mln płyt głównych zbudowanych na bazie układu wspomagającego 820, ponieważ znalazł się w nich wadliwy element, mogący powodować uszkodzenie systemu, a w szczególnych okolicznościach nawet zniszczenie danych.

Feralnym elementem okazał się układ kontrolera pamięci (Memory Translator Hub), który przesyła sygnały pamięci SDRAM do układu wspomagającego 820. Problem dotyczy płyt głównych sprzedawanych od listopada ub.r. Specjaliści Intela wykryli w nich zakłócenia, które mogą powodować nieregularne restartowanie lub zawieszanie się systemu.

Intel prowadzi już rozmowy z odbiorcami wadliwych płyt w celu dotarcia do użytkowników korzystających z wyposażonych w nie komputerów i ich wymiany. Aby sprawdzić, czy płyta gówna w komputerze może być uszkodzona, należy skontaktować się z jego producentem lub skorzystać z narzędzia diagnostycznego udostępnionego przez Intela pod adresem www.intel.com/support/mth.

Wadliwe funkcjonowanie płyt wynika z tego, że układy Intel 820 opracowane pod kątem korzystania z pamięci Rambus DRAM, aby obsługiwać pamięć SDRAM, muszą korzystać ze specjalnego z konwertera, który właśnie jest wadliwy.

Polscy użytkownicy komputerów pochodzących od takich producentów, jak Compaq, Dell czy Hewlett-Packard, wyposażonych w układ wspomagający Chipset 820, nie powinni się obawiać, ponieważ obsługują one wyłącznie pamięć RDRAM i nie mają wadliwych komponentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200