Intel wygrał batalię sądową z UE

Firma odniosła historyczne zwycięstwo w sądowej walce o unieważnienie nałożonej na nią przez unijny sąd w Luksemburgu kary w wysokości 1,06 miliarda euro. Sąd uznał wcześniej, że Intel łamie prawo antymonopolowe, wykorzystując w niezgodny z prawem sposób swoją dominującą pozycję na rynku IT. Obecnie dezycja ta została anulowana.

Grafika: Sasun Bughdaryan/Unsplash

Sąd UE z siedzibą w Luksemburgu orzekł wczoraj, że organy regulacyjne popełniły szereg błędów w przełomowej decyzji z 2009 r. w sprawie rzekomo nielegalnych rabatów, które amerykański producent procesorów udzielił producentom komputerów osobistych, po aby walczyć na tym rynku ze swoim głównym konkurentem, jakim jest firma AMD.

Chociaż wczorajsze orzeczenie nie jest ostateczne i można się od niego odwołać się, to jest jednak dotkliwa porażka Komisji Europejskiej, która od ponad 20 lat nie przegrała żadnej dużej sprawy antymonopolowej jaką wniosła do sądu. Sąd odwoławczy UE stwierdził, że KE przedstawiła niepełną analizę, krytykując ją też za to iż nie dostarczyła w pełni przekonywujących dowodów.

Zobacz również:

  • Sustainability. Nie pytaj: „po co?”, tylko „jak”?
  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy
  • Odwołanie Google oddalone

Intel wydał oświadczenie w którym informuje, że analizuje decyzję i przekaże dalsze komentarze dotyczące tej sprawy w późniejszym terminie.

Komisja UE w 2009 roku nałożyła na Intel największą wówczas grzywnę antymonopolową, jaka kiedykolwiek została zasądzona w UE. Stanowiła ona około 4% z 37,6 mld USD (33,3 mld EUR) sprzedaży Intela w 2008 r.

Środowe zwycięstwo może teraz zachęcić inne firmy do skierowania podobnych spraw do sądu w Luksemburgu. Wiele firm objętych podobnymi postępowaniami dotyczącymi praktyk monopolowych zdecydowało się odpuścić i nie odwoływać się, żywiąc przekonanie, że szanse na obalenie w sądzie oskarżeń formułowanych przez UE są bardzo niskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200