Intel wyda pół miliarda dolarów na zakupy w Chinach

Producent procesorów chce zainwestować w chińskie spółki. W ciągu kilku lat Intel może wydać na nie aż pół miliarda dolarów.

Firma chce wykorzystać dynamicznie rozwijający się rynek chiński i popyt na nowe technologie. Jak donosi Gazeta Wyborcza, za inwestycje w nowe, obiecujące spółki technologiczne (szczególnie te zajmujące się bezprzewodowym dostępem do Internetu) będzie odpowiedzialny fundusz inwestycyjny China Technology Fund II. W wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal" Arvind Sodhani, szef funduszu, wyjawił, że na inwestycje w Chinach Intel chce w ciągu najbliższych trzech-pięciu lat wydać aż pół miliarda dolarów.

Od 2005 r., kiedy Intel utworzył pierwszy fundusz wykupujący udziały w spółkach w Chinach, firma wydała w sumie 200 mln dol. na inwestycje w blisko 30 spółek chińskich, m.in. Holdfast Online Technology działającą w branży konsol do gier i Newauto Video Technology, producenta sprzętu wideo i infrastruktury telekomunikacyjnej dla stacji telewizyjnych.


TOP 200