Intel wycofuje poparcie dla InfiniBand

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Intel nie będzie wspierać specyfikacji InfiniBand i nie zamierza na razie produkować układów scalonych opartych na niej.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Intel nie będzie wspierać specyfikacji InfiniBand i nie zamierza na razie produkować układów scalonych opartych na niej.

Jak wiadomo, specyfikacja InfiniBand ma posłużyć do budowania wysoko wydajnych połączeń, dzięki którym urządzenia sieciowe i serwery będą się mogły komunikować wyjątkowo szybko.

Specjaliści przewidują, że InfiniBand zastąpi w przyszłości takie technologie jak PCI-X i Gigabit Ethernet, które przesyłają dane z szybkością 1 Gb/s. Specyfikacja InfiniBand przewiduje stosowanie układów I/O wykorzystujących technologię przełączania pakietów, co pozwala przesyłać dane z szybkością od 2,5 do 10 Gb/s. W skład stowarzyszenia InfiniBand Trade Association, które promuje specyfikację InfiniBand, wchodzą takie firmy jak Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, Sun i 180 innych uznanych producentów sprzętu i oprogramowania sieciowego.

Przedstawiciel Intela poinformował, że firma wstrzymuje na razie prace nad adapterami InfiniBand, dodając jednocześnie jakby dla uspokojenia nastrojów: "jesteśmy jednak zainteresowani tą technologią i zamierzamy współpracować ze stowarzyszeniem InfiniBand Trade Association oraz brać pod uwagę jej zalecenia wtedy, gdy będziemy wdrażać standard InfiniBand do projektowanych przez siebie produktów".

Intel akceptuje zasadniczo założenia standardu InfiniBand, ale woli widocznie odczekać, nie uruchamiając jeszcze produkcji adapterów i innych urządzeń opartych na tej technologii. Decyzja Intela wywrze zapewne niemały wpływ na strategię IBM. Wiadomo przecież, że firma ta wiąże duże nadzieje z InfiniBand i zamierza produkować urządzenia oparte na tej technologii. W jednym ze swoich raportów IDC podaje, że standard InfiniBand odniesie sukces, jeśli będzie aktywnie wspierany przez dwie firmy: Intel i IBM. Wobec takiej postawy Intela wiele zależy teraz od IBM. Inną firmą, która popiera standard InfiniBand i oferuje już układy oparte na tej technologii, jest Mellanox Technologies (Santa Clara, Kalifornia).

Stadardem InfiniBand jest zainteresowanych wielu producentów. Dlatego brak wsparcia ze strony jednej firmy, nawet tak dużej jak Intel, nie powinien powstrzymać pochodu tej technologii. Wydaje się, że specyfikacja InfiniBand jest skazana po prostu na sukces.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200