Intel wprowadził Pentium III 800 MHz, wyprzedzając AMD

Potwierdziły się ubiegłotygodniowe przewidywania - od wczoraj w ofercie Intela znajdują się dwa nowe modele procesorów z rodziny Pentium III taktowane zegarem 750 i 800 MHz.

Potwierdziły się ubiegłotygodniowe przewidywania - od wczoraj w ofercie Intela znajdują się dwa nowe modele procesorów z rodziny Pentium III taktowane zegarem 750 i 800 MHz. W ten sposób firma wyprzedziła konkurencyjną AMD, której procesor Athlon 750 MHz był od końca listopada najszybszą jednostką na rynku. Już wkrótce jednak ma się pojawić jego kolejny, szybszy model z zegarem 800 MHz, a zaraz po tym 850 MHz.

Ceny nowych jednostek Intela w pakietach po 1 tys. sztuk wynoszą: 803 USD za wersję taktowaną zegarem o częstotliwości 750 MHz i 851 USD za - 800 MHz.

Najnowsze procesory Pentium wykorzystują nową technologię pamięci Advanced Transfer Cache, która komunikuje się z procesorem poprzez 256-bitową ścieżkę danych. Innym elementem, wpływającym na podniesienie wydajności tych procesorów, jest Advanced System Buffering, zwiększający możliwości buforowania pomiędzy procesorem a szyną systemową.

Jedną z pierwszych firm, która wykorzysta nowe jednostki taktowane zegarem 800 MHz w swoich komputerach, będzie Hewlett-Packard. Jeszcze w tym roku zostaną wyposażone w nie komputery z rodziny HP Pavilion, natomiast w I kwartale przyszłego roku z najszybszym Pentium będą oferowane systemy z rodzin HP Vectra, stacje robocze HP Kayak i serwery HP NetServer.