Intel wprowadza na rynek energooszczędne procesory dla notebooków

Zdaniem analityków jednostki te stanowią bezpośrednią konkurencję dla jednostek Transmety.

Intel zaprezentował 2 nowe modele procesorów do komputerów przenośnych, które mogą stanowić bezpośrednią konkurencję dla oferty firmy Transmeta.

W ofercie firmy pojawił się procesor z serii Pentium III, który - zdaniem przedstawicieli producenta - jest jednostką o najniższym na rynku poborze energii, oraz nieco tańszy Celeron o zbliżonych właściwościach. Obie jednostki taktowane są zegarem o częstotliwości 500 MHz. Do ich pracy potrzebne jest napięcie ok. 1V, a ich pobór mocy w specjalnym trybie oszczędnościowym 300 MHz jest mniejszy niż 0,5 wata, czyli o połowę mniej niż w dotychczasowych procesorach Intela. Zużycie energii podczas normalnej pracy jest także zmniejszone i wynosi ok. 1,1 wata.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Nowe jednostki architektonicznie są oparte na układach Pentium III i Celeron dla notebooków, wykorzystujących technologię SpeedStep, zaprezentowanych przez Intela w ub.r. Aby ograniczyć pobór energii, Intel wykorzystał ich dodatkowe możliwości, które zostały odkryte już po ich premierze. Wkrótce należy się spodziewać kolejnych ograniczeń w zakresie poboru energii, co ma być możliwe dzięki zamianie procesu technologicznego z 0,18 na 0,13 mikrometra. Do mniejszego poboru przyczyni się nie tylko zmniejszenie wymiarów i zmniejszona emisja cieplna, ale również zastosowanie w miejsce aluminium miedzi, która jest znacznie lepszym przewodnikiem.

Zdaniem analityków, jednostki tego typu, oferowane przez Transmetę, a teraz także przez Intela, coraz częściej będą wykorzystywane w przenośnych komputerach mniejszych niż notebooki (subnotebookach), wyposażonych w niewielkie wyświetlacze i klawiatury. Należy się jednak spodziewać, że znajdą one także powszechne zastosowanie na rynku tradycyjnych notebooków, które stają się coraz cieńsze i lżejsze.

Cena nowego Pentium III 500 MHz wynosi 208 USD, natomiast Celerona - 118 USD przy zakupie 1 tys. sztuk.

***

Intel znacząco obniża ceny wybranych procesorów

Zwiększa się konkurencja na rynku procesorów dla notebooków

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200