Intel w reorganizacji

Nowy dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, zdecydował się po stu dniach od momentu wybrania go na to stanowisko na gruntowną przebudowę korporacji. Niektóre działy zostaną podzielone na mniejsze jednostki, powstaną zupełnie nowe, firmę czeka też szereg zmian personalnych.

Intel

Decydując się na tak radykalną reorganizację (o czym świadczy fakt, że dotyczy ona zarówno jednostek produkujących układy, jak i zajmujących się ich projektowaniem), Pat Gelsinger zamierza stawić czoła rosnącemu znaczeniu na tym rynku takim producentów układów scalonych, jak AMD, Nvidia czy Arm.

Dział Data Platform został podzielona została na dwie nowe jednostki biznesowe, którym nadano nazwy Datacenter and AI oraz Network and Edge. Ta druga (Network and Edge) scali ponownie w jeden organizm funkcjonujące wcześniej jako oddzielne podmioty jednostki Network Platforms Internet of Things i Connectivity. Do zadań działu Datacenter and AI będzie rozwijanie procesorów Xeon oraz układów scalonych FPGA.

Zobacz również:

  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI

Plan reorganizacji Gelsingera obejmuje również utworzenie dwóch zupełnie nowych jednostek: Software and Advanced Technology i Accelerated Computing and Graphics. Pierwsza zajmie się oprogramowaniem i zaawansowanymi technologiami, a druga akceleratorami i procesorami graficznymi.

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany personalne (bo jest ich dużo więcej), to Greg Lavender (sprawujący obecnie w VMware funkcję CTO) pokieruje działem Software and Advanced Technology. Z kolei na czele działu Datacenter and AI stanie Sandra Rivera, która dołączyła do Intela 20 lat temu, i kierowała działem zajmujących się sieciami (Network Platforms Group).

Szefem działu Network and Edge został Nick McKeown. Jest to jeden z założycieli firmy Barefoot Networks, którą Intel kupił w 2019 roku. Przez ostatnie trzy lata Nick McKeown był zatrudniony w Intelu w niepełnym wymiarze godzin, pełniąc w nim rolę doradcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200