Intel w następnym pokoleniu

Czy na telefonach komórkowych pojawi się wkrótce napis ''Intel inside''?

Czy na telefonach komórkowych pojawi się wkrótce napis ''Intel inside''?

Intel po raz pierwszy zorganizował konferencję Intel Developer Forum (IDF) w Europie. W odróżnieniu od odbywających się dwa razy do roku amerykańskich IDF w znacznie mniejszym europejskim spotkaniu uczestniczyło ok. 800 osób. Jego tematyka była ograniczona przede wszystkim do technologii związanych z telekomunikacją. Podczas IDF Intel ogłosił inicjatywę Next Generation Network (NGN).

Zunifikowana platforma

NGN to zintegrowana platforma sieciowa, łącząca funkcje komunikacji głosowej, transmisji danych i sieci komputerowych w jednym systemie, która ma być ostatecznym etapem w integracji technologii komputerowych i telekomunikacyjnych. Oznacza to także wejście Intela na nowy segment rynku związany z telekomunikacją.

Z pewnością w najbliższym czasie pojęcie Next Generation Network będzie często pojawiać się podczas prezentacji i wystąpień przedstawicieli Intela. Warto jednak podkreślić, że nie jest to tylko hasło marketingowe. Podczas europejskiej konferencji IDF Intel przedstawił produkty i zamierzenia świadczące o tym, że już wkrótce firma ta może stać się poważnym konkurentem dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Elementami NGN są zaprezentowane przez Intela specjalizowane serwery do obsługi centrów telekomunikacyjnych i prototypowy procesor do telefonów komórkowych nowej generacji, określany jako wireless-Internet-on-a-chip.

Serwery przeznaczone dla operatorów sieci telekomunikacyjnych to komputery o architekturze zapewniającej wysoką odporność na warunki zewnętrzne (temperatura, wilgotność, wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i elektryczne), zgodnej z wymaganiami określonymi dla tego typu sprzętu. Jest to nowość. Dotąd nie tylko Intel, ale również niezależni producenci nie oferowali serwerów tej klasy, wykorzystujących platformę intelowską.

Procesor z Internetem

Z kolei procesor wireless-Internet-on-a-chip zawiera zintegrowane pamięci Flash i układy do obsługi komunikacji bezprzewodowej. Jest to jednoukładowy procesor do obsługi bezprzewodowej komunikacji z Internetem. Podczas IDF odbyły się pokazy premierowe nowych wersji procesorów z serii Xscale, przeznaczonych do zastosowań w elementach sieciowych, a także nowych wersji pakietów dla programistów, wspierających tworzenie aplikacji i sterowników obsługujących urządzenia sieciowe wykorzystujące rozwiązania Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200