Intel w Polsce

Intel planuje wejście na polski rynek z nowymi procesorami OverDrive, a także specjalizowanymi kartami sieciowymi, modemami, faksami i towarzyszącym im oprogramowaniem.

Intel planuje wejście na polski rynek z nowymi procesorami OverDrive, a także specjalizowanymi kartami sieciowymi, modemami, faksami i towarzyszącym im oprogramowaniem.

Prelekcja Arnda Christi'ego z monachijskiego oddziału Intela, która miała miejsce w warszawskim Domu Handlowym Informatyki (DHI) 20 listopada, dała możliwość zapoznania się ze znanym wytwórcą procesorów, OEM (Original Equipment Manufacturer) w nieco zmienionej roli. Intel zaczyna bowiem tworzyć strategicznie nowy kanał dystrybucyjny (tzw. Branded Products Reseller Channel), który pozwoli temu wytwórcy częściej dotrzeć w bezpośredni sposób do odbiorcy końcowego.

Linia procesorów OverDrive została zaprojektowana w podobnej technologii, w jakiej skonstruowano nowy procesor Pentium (586). OverDrive połączony z procesorami 486 pozwala na dwukrotne zwiększenie ich wewnętrznej częstotliwości pracy. Na świecie można już kupić procesor OverDrive dla procesorów i486SX (można go włączyć w gniazdo koprocesora i487), a lada dzień wejdą do sprzedaży OverDrive dla i486DX (można je będzie zainstalować na płycie głównej wyposażonej w produkowane już ponad rok gniazda OverDrive). Kłopot w tym, iż technologia OverDrive jest objęta listą COCOM. Jak stwierdził dyr. handlowy DHI Piotr Kuźnicki: "Departament Handlu USA byłby skłonny negocjować zdjęcie OverDrive z tej listy; o wiele trudniejsze jest wynegocjowanie dopuszczenia go do importu przez nasze Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą." Przewidywana cena nowego procesora dla użytkownika końcowego wynosi równowartość 1000 USD.

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziły pozostałe zaprezentowane linie produktów Intela. Ich światowe premiery sprzedaży są przewidywane na najbliższe trzy miesiące. Przedstawiono rodzinę szerokiego zastosowania kart sieciowych, do których należą EtherExpress i TokenExpress. Karty tej grupy będą posiadały pamięć boot ROM zrealizowaną przez pamięć błyskową (flash). Pozwoli to użytkownikowi, z pomocą dostarczonego przez Intel oprogramowania, zmieniać sprzętową konfigurację sieci na poziomie dotychczas zarezerwowanym dla EPROM.

Z pozostałych nowych produktów warto wymienić:

- modemy SatisFAXion i związane z nimi oprogramowanie dopuszczające połączenie z telefaksem z dowolnej aplikacji, wyposażone w elementy optycznego rozpoznawania pisma OCR (Optical Code Recognition);

- Intel NetPort II print serwer, czyli podwajacz portów drukarek, szczególnie interesujący dla drukarek sieciowych;

- rodzinę koncentratorów (hub'ów) Ethernet.

DHI zamierza zająć się dystrybucją większości wymienionych produktów w naszym kraju, tak szybko, jak to będzie możliwe.


TOP 200