Intel w DSP

Porozumienie Intela z Analog Devices może istotnie zmienić obraz rynku producentów specjalizowanych procesorów DSP (Digital Signal Processor).

Porozumienie Intela z Analog Devices może istotnie zmienić obraz rynku producentów specjalizowanych procesorów DSP (Digital Signal Processor).

Firmy zamierzają wspólnie opracować nową architekturę rdzenia cyfrowych procesorów sygnałowych, przeznaczonych do obsługi aplikacji przetwarzających wideo, obraz, głos i dane. Mają być one stosowane w urządzeniach komunikacyjnych i internetowych. Pojawienie się pierwszych produktów zapowiedziano na drugą połowę 2000 r. Oczekiwanym poziomem wyj- ściowym wspólnie opracowywanych jednostek byłoby 100-200 mln rozkazów na sekundę.

Wzrost wydajności procesorów powoduje z jednej strony, że mogą one przejmować niektóre funkcje związane z przetwarzaniem danych, wykonywane dotychczas przez układy specjalizowane. Z drugiej, w małych systemach bardziej efektywne jest stosowanie dodatkowych układów, które są mniej uniwersalne, ale zwykle zapewniają lepszą wydajność.

Porozumienie oznacza rozszerzenie działalności Intela, który zwiększy ofertę produktów o układy do analogowych urządzeń peryferyjnych. Intel w ub.r. przejął od Digitala technologię procesorów StrongARM. Układy DSP są uzupełnieniem dla tej linii małych mikroprocesorów i prawdopodobnie ich rdzeń będzie zintegrowany ze StrongARM.

Intel i ADI są zainteresowane przede wszystkim rynkiem komputerów PC. Współpraca ta może stanowić poważne zagrożenia dla Texas Instruments (TI), który jest światowym liderem w dziedzinie procesorów DSP i kontroluje 45% rynku. W ostatnich latach TI inwestował głównie w rozwój technologii DSP i wytwarzanie układów, wycofując się jednocześnie z produkcji notebooków i pamięci DRAM. ADI zajmuje czwarte miejsce wśród producentów DSP. W ubiegłym roku firma odnotowała 40-proc. wzrost przychodów, największy wśród wszystkich producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200