Intel vPro już w sprzedaży

Intel wprowadził do sprzedaży pierwsze zestawy sprzętowo-programowe nowej platformy dla komputerów PC vPro. {{a:HTTP://www.computerworld.pl/news/92494.html}}O tych planach pisaliśmy w kwietniu br.{{/a}} W skład vPro wchodzą najnowsze modele dwu-rdzeniowych procesorów Core 2 Duo.

Koncepcja sprzedaży całych platform, a nie osobno procesorów, chipsetów i interfejsów pojawiła się kilka lat temu wraz z zestawem Centrino. W jego skład wchodziły procesor, chipset i interfejs bezprzewodowy WiFi. Sukces Centrino spowodował rozszerzenie tej koncepcji również na inne segmenty rynku. Najpierw Intel wprowadził platformę Viiv stosowaną w komputerach dla użytkowników domowych, a teraz vPro dla firm.

vPro: procesor, chipset i oprogramowanie

W całości, a nie w częściach

Sprzedaż całych zestawów takich, jak vPro - a nie pojedynczych elementów - ma przynieść Intelowi większe obroty, a - co może ważniejsze - utrudnić życie konkurencji, przede wszystkim niezależnym producentom chipsetów i interfejsów. Intel zaś jest pod presją żądań poprawy wyników. Stąd też zapowiadane duże redukcje zatrudnienia i spowolnienie inwestycji, a także większa determinacja we wprowadzaniu nowych platform.

Z punktu widzenia użytkowników, vPro rzeczywiście oferuje korzystne rozwiązania, istotnie ułatwiające zarządzanie komputerami i zwiększające ich bezpieczeństwo. Choć z drugiej strony zmniejsza uniwersalność architektury PC i możliwość wyboru jej elementów. Przykładowo gdy komputer zostanie wyposażony w kartę sieciową innego niż Intel producenta, funkcje AMT będą niedostępne. Nie oznacza to, że niezależni producenci nie będą mogli wytwarzać produktów zgodnych z vPro i wykorzystujących dostępne na tej platformie funkcje. Ale wymaga to opracowania nowych architektur, a także dostępności odpowiednich licencji, co oznacza wyższą cenę ich produktów.

Platforma vPro poza procesorami Intel Core 2 Duo wykorzystuje także nowe chipsety Q965 Express wyposażone w zintegrowany układ graficzny spełniający wymagania systemu Windows Vista Premium, a także gigabitowy interfejs sieciowy Intel 82566DM. Wraz z vPro Intel wprowadza też ulepszoną wersję technologii AMT (Active Management Technology).

Wśród nowych funkcji AMT można wymienić Agent Presence Monitor, mechanizm na bieżąco śledzący konfigurację zainstalowanych w komputerze aplikacji np. programu antywirusowego lub modułu umożliwiającego zdalne zarządzanie (w przypadku ich wyłączenia AMT natychmiast wysyła komunikat do administratora systemu lub oprogramowania zarządzającego). AMT wykorzystuje również wbudowany w chipset mikrokontroler nagłówków pakietów przechodzących przez interfejs sieciowy i w wypadku detekcji podejrzanego ruchu automatycznej izolacji komputera od sieci przy jednoczesnej generacji odpowiedniego komunikatu.

Oprócz tego platforma vPro została wyposażona w ulepszoną wersję systemu wirtualizacji Intel Virtualization Technology, tzw. "virtualization appliance". Jest to oprogramowanie składające się z własnego specjalizowanego systemu operacyjnego, monitora maszyny wirtualnej i programu do zarządzania aplikacjami. Udostępnia ono funkcje analizy wszystkich warstw pakietów sieciowych (a nie tylko nagłówków, jak w wypadku AMT) i monitorowania aplikacji pod kątem zgodności z firmową polityką bezpieczeństwa. VT pozwala na utworzenie niezależnych, izolowanych środowisk sprzętowych w jednym komputerze.

Kolejne wersje vPro w 2007 r.

Platforma vPro dostępna jest na razie tylko dla komputerów stacjonarnych. Wersja dla notebooków ma się pojawić w 2007 r. wraz z nową odmianą Centrino o kodowej nazwie Santa Rosa. Platforma ta jest też elementem ogłoszonego przez Intel tzw. programu Stable Image Platform, który ma zapewnić korporacyjnym użytkownikom przewidywalny rozwój intelowskich platform dla komputerów PC. Zgodnie z nim można oczekiwać, że kolejna modyfikacja i ulepszenia vPro zostaną ogłoszone dopiero za rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200