Intel ujawnia specyfikację superkomputera Aurora

Komputer dostarczony do Agrone National Lab zaoferuje moc obliczeniową na poziomie ponad dwóch exaFLOPSów.

Intel na przestrzeni ostatnich lat miał wiele problemów, które osłabiły jego pozycję na rynku. Opóźnienia spowodowały spadek konkurencyjności, który najbardziej dotknął rynek superkomputerów.

Intel Aurora
Źródło: intel.com

Intel Aurora

Źródło: intel.com

Firma robi aktualnie co w jej mocy, aby odzyskać fotel lidera. Gigant z USA zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego superkomputera Aurora. Informacje o nim przekazano na konferencji ISC High Performance 2023. Firma zapewnia, że przebieg prac nad układami HPC przebiega zgodnie z planem.

Zobacz również:

  • Huawei opracowuje nowy autorski procesor

O superkomputerze Aurora pierwszy raz poinformowano w 2015 roku. Pierwotnie miał zaoferować moc obliczeniową jednego exaFLOPSa, a więc miliona teraflopów. Jest to wydajność porównywalna do osiąganej przez 12 tysięcy najnowszych układów RTX 4090.

Komputer miał pojawić się na rynku w 2020 roku, ale opóźnienie rozwoju układów uniemożliwiło jego dostarczenie. Finalnie po trzech latach zwłoki Aurora otrzyma wydajność dwóch exaFLOPSów.

Superkomputer Aurora składa się z "ostrzy" (zwanych również węzłami), które są zasadniczo komputerami samymi w sobie, z każdym ostrzem zawierającym dwa 40-rdzeniowe procesory Sapphire Rapids i sześć procesorów graficznych Ponte Vecchio. Aurora składa się z 10 624 modułów, co oznacza, że po ukończeniu superkomputer będzie dysponował 21 248 procesorami CPU i 63 744 układami GPU. Intel twierdzi, że w "rzeczywistych obciążeniach naukowych i inżynieryjnych", procesory graficzne Ponte Vecchio są znacznie szybsze niż układy MI250X firmy AMD oraz A100 i H100 firmy Nvidia.

Do Argonne National Lab dostarczono już ponad 10 tysięcy modułów. Komputer ma zostać uruchomiony do końca roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200