Intel ujawnia plany rozwoju procesorów Atom

Intel ujawnił plany dotyczące rozwoju Atomów. Wynika z nich, że w 2014 roku będą one wytwarzane w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Slajd prezentujący plan rozwoju procesorów Intela

Polecamy:

Zobacz też:

Na wczorajszej konferencji Investors Meeting 2011 Intel zaprezentował prototypowy smartfon z chipem Medfield o niskim poborze energii. Ponadto przedstawił plany rozwoju Atomów.

Układy Intel Atom montowane są przede wszystkim w netbookach. Obecnie produkowane one są w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym (architektura Bonell). Intela zamierza jednak jeszcze w tym roku przejść na 32-nanometrową technologię i ulepszoną architekturę Saltwell.

Zobacz również:

Największy skok technologiczny czeka jednak Atomy w 2013 roku kiedy to przejdą na 22-nanometrową architekturę Silvermont i będą korzystały z zaprezentowanych niedawno przez Intela tranzystorów 3-D Tri-Gate, zwanych tranzystorami trójbramkowymi. Zabieg ten z pewnością powinien bardzo pozytywnie odbić się na wydajności przyszłych Atomów oraz ilości zużywanej przez nie energii.

Ostatni etap rozwoju zaprezentowany przez Intela zakłada natomiast, że w 2014 roku zadebiutują 14-nanometrowe Atomy zbudowane w oparciu o architekturę Airmont.

Jak widać, te mobilne mało wydajne obecnie układy będą się szybko rozwijały. Startując bowiem z poziomu 45 nm, dogonią za trzy lata, jeżeli chodzi o proces produkcyjny, wytwarzane obecnie w 32-nanometrowej technologii "zwykłe" CPU.


TOP 200