Intel ujawnia plany

Intel ujawnił na konferencji IDF swoje plany dotyczące procesorów dla serwerów, zarówno 32-bitowych jak i 64-bitowych.

Intel ujawnił na konferencji IDF swoje plany dotyczące procesorów dla serwerów, zarówno 32-bitowych układów linii Xeon jak i 64-bitowych procesorów linii Itanium. Wiadomo już, że Intel przywiązuje obecnie dużą wagę do układów CPU zawierających wiele rdzeni.

Pierwszy dwurdzeniowy układ należący do linii Xeon będzie nosił nazwę kodową Tulsa. Wcześniej, jeszcze w 2004 roku, na rynek wejdzie jednordzeniowy układ Potomac.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o procesory Itanium, Intel pracuje nad układem Tanglewood, który będzie dostępny najwcześniej w 2006 roku. Układ będzie zawierać kilka rdzeni i jest opracowywany przez tę samą grupę inżynierów, która zaprojektowała swego czasu dla firmy Digital Equipment Alpha.

Wiele miejsca na konferencji IDF, w której wzięło udział 4500 osób, poświęcono konwergencji. Intel zademonstrował na przykład tzw. osobisty komunikator. Jest to urządzenie, które inicjuje połączenia telefoniczne i wysyła drogą radiową cyfrowe obrazy oraz filmy wideo, pracując z wydajnością podobną do tej jaką oferuje sprzęt oparty na procesorze Pentium 4.

Użytkownicy, którzy będą w przyszłości przesyłać drogą radiową dane audio/wideo z peceta do odbiornika TV, będą to robić w oparciu o nowy protokół DTCP-IP (Digital Transmission Content Protection over Internet Protocol). Protokół DTCP-IP został oparcowany wspólnie z Digital Home Working Group.

Inny ważny projekt Intela nosi nazwę LaGrande. Jest to rozwiązanie sprzętowe chroniące dane przed włamywaczami i przed oprogramowaniem “spyware”. Intel zamierza w ciągu najbliższych trzech lat wprowadzić tę technologię do wszystkich swoich produktów i zapewnia, że jest to rozwiązanie przeznaczone dla biznesu, a nie dla aplikacji konsumenckich. Chcąc uniknąć różnych kontrowersji dotyczących problemu ochrony danych, Intel zdecydował się wdrażać technologię w ten sposób, aby użytkownik mógł włączać albo wyłączać system LaGrande.

Intel pracuje cały czas nad układami opartymi na technologii 90-ciu nanometrów. Chodzi tu o procesory Prescott (pecety) i Dothan (komputery przenośne), których produkcja ruszy w 2004 roku.

Kolejna nowość zaprezentowana na IDF to technologia, dzięki której pecety oparte na specjalnym procesorze będą mogły obsługiwać jednocześnie różne systemy operacyjne. Procesor jest wtedy podzielony na dwie partycje, każda wspierająca inny system operacyjny lub aplikację.

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy będą też w stanie szybko odzyskiwać system w przypadku awarii. Jak wiadomo, technologia partycjonowania jest już stosowana w serwerach – teraz wkroczy do pecetów.