Intel udostępni na zasadach open-source kod CDSA

Oprogramowanie bazujące na Common Data Security Architecture, umożliwiające bezpieczne przekazywanie informacji między różnymi aplikacjami wykorzystywanymi w handlu elektronicznym, ma zostać udostępnione w Internecie w maju br.

Intel zamierza 15 maja br. bezpłatnie udostępnić w Internecie wersję open-source swojego oprogramowania bazującego na architekturze Common Data Security Architecture (CDSA). Firma liczy, że wraz z udostępnieniem kodu programistom zwiększy się wykorzystanie tego oprogramowania, również wśród użytkowników Linuxa. CDSA jest oprogramowaniem warstwy pośredniej, umożliwiającym bezpieczne przekazywanie informacji między różnymi aplikacjami wykorzystywanymi w handlu elektronicznym.

Wersja dla systemu Windows, przeznaczona do pracy z obecnymi i przyszłymi 32-bitowymi procesorami Intela, ma być udostępniona w maju br. W sierpniu natomiast należy się spodziewać 64-bitowej wersji przeznaczonej dla Linuxa, zoptymalizowanej pod kątem mającego się wkrótce ukazać procesora Itanium, i skierowanej na rynek korporacyjny.

Udostępniane przez Intela oprogramowanie jest referencyjną implementacją CDSA, która pozwala programistom na tworzenie aplikacji wykorzystujących wersję 3.0 architektury, opublikowaną w grudniu ub.r. Pierwsza wersja CDSA została opublikowana w 1997 r. przez organizację Open Group, która decyduje o przyznawaniu certyfikatów dla oprogramowania spełniającego odpowiednie standardy.

Intel na opracowanie tego oprogramowania wydał ponad 20 mln USD. Jego przedstawiciele twierdzą, że do udostępnienia przyczyniła się w dużym stopniu decyzja amerykańskiego rządu dotycząca złagodzenia przepisów eksportowych technologii szyfrujących.

Intel licencjonuje CDSA od czterech lat. Wśród firm, które wykorzystują to oprogramowanie do implementacji standardów we własnych produktach, są m.in. IBM i Hewlett-Packard, stosujące je w wybranych wersjach swoich systemów operacyjnych. Zdaniem analityków, rozwiązanie Intela ciągle jednak nie jest szeroko wykorzystywane przez twórców oprogramowania.

Przedstawiciele znanego producenta procesorów są przekonani, że dzięki udostępnieniu interfejsów API CDSA twórcy oprogramowania będą mogli zdecydowanie szybciej tworzyć nowe aplikacje, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie będą zmuszeni do samodzielnego opracowywania tych funkcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200