Intel udostępni kod następcy BIOS-u

Przedstawiciele korporacji Intel oznajmili, iż wraz z firmą CollabNet zamierzają opublikować kod źródłowy w ramach projektu zmierzającego do zastąpienia BIOS-u - oprogramowania wykorzystywanego przy procedurze startowej komputerów osobistych. Następca Basic Input-Output System zostanie udostępniony na zasadzie open-source i ma pozwolić na szybszy start komputerów oraz serwerów.

Kod źródłowy, nad którym pracują inżynierowie z Intela pochodzi z projektu o roboczej nazwie Tiano. Jego zadaniem jest zastąpienie dotychczas stosowanego przez lata BIOS-u, czyli oprogramowania sprawdzającego sprzęt i poszczególne komponenty komputera podczas jego uruchamiania, jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego.

Zdaniem przedstawicieli Intela, BIOS jest obecnie jednym z najstarszych elementów komputera i najbardziej odpornym na zmiany. Większość z jego odmian jest pisana w starszych językach, w postaci zamkniętego bloku kodu dostarczanego w zwartej postaci. To z kolei powoduje, że większość producentów sprzętu komputerowego zmuszona jest konstruować kompatybilne z BIOS-em sterowniki, aby zapewnić swoim produktom bezproblemową pracę. Intel zamierza zatem udostępnić swój kod źródłowy (notabene napisany w języku C), co ma pomóc producentom sprzętu w bardziej efektywnym tworzeniu odpowiednich sterowników.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Pojawiła się usterka w BIOS-ie komputerów Dell i Alienware. Zalecana aktualizacja

Tiano, w ramach którego zaimplementowano Extensible Firmware Interface (standard oficjalnie znany pod nazwą Intel Platform for Innovation Framework for EFI), ma się również przyczynić do skrócenia czasu uruchamiania komputerów. W przypadku serwerów, w porównaniu do obecnie stosowanych maszyn z tradycyjnym BIOS-em, serwerom wyposażonym w Tiano procedura startowa zajmie jedynie 1/3 dotychczasowego czasu. Co ciekawe, Intel oficjalnie odmawia określania Tiano mianem BIOS-u. W międzyczasie również programiści z kręgu open-source pracują nad podobnym projektem o nazwie LinuxBIOS, którego zadaniem jest zastąpienie dotychczas stosowanego BIOS-u nowym, zbudowanym w oparciu o Linuksa.

Więcej informacji: http://www.intel.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200