Intel twierdzi - nowe układy Atom i architektura Silvermont wygrają z ARM

Zdaniem firmy jej procesory oparte na nowej architekturze Silvermont pracują tak szybko i oferują taką paletę możliwości, że pozostawią w pokonanym polu procesory ARM. Intel zapowiada, że procesory Atom oparte na tej architekturze pojawią się w smartfonach, tabletach, komputerach PC oraz w serwerach jeszcze w tym roku.

Według Intela pierwsze układy Atom oparte na tej architekturze (noszące kodową nazwę Bay Trail) będą instalowane najpierw w tabletach i pojawią się na rynku już za kilka miesięcy. Firma twierdzi, iż po przeprowadzeniu testów okazało się, że tablety takie pracują co najmniej dwa razy szybciej niż tablety zawierające układy Atom oparte na starszej architekturze Saltwell. Pobierają też ponad cztery razy mniej energii i mogą zawierać nawet osiem rdzeni obliczeniowych.

Intel jest pewny, że procesory Atom/Silvermont (produkowane przy użyciu technologii 22 nm i zawierające tranzystory typu 3D) wygrają w dalszej perspektywie rywalizację z procesorami ARM, które w ostatnim czasie zaczęły się cieszyć coraz większym wzięciem. Będzie to możliwe za sprawą nowych technologii wprowadzonych do tych procesorów, takich jak możliwość wykonywania instrukcji w trybie "out-of-order", szybsza magistrala danych (łącząca rdzenie obliczeniowe z innymi elementami układu i procesorami graficznymi) oraz technologie wspierające wirtualizację i zapewniające danym bezpieczeństwo. Architektura Silvermont pozwala też szybciej przepisywać dane ze współużytkowanego buforu do pamięci DRAM, co przekłada się na większą wydajność układu.

Zobacz również:

Architektura Silvermont rzuca wyzwanie opracowanej przez ARM architekturze Big.Little, która integruje w ramach jednego układu standardowe oraz energooszczędne rdzenie obliczeniowe. Te pierwsze obsługują wtedy bardziej wymagające aplikacje, podczas gdy drugie (energooszczędne) są wykorzystywane do świadczenia prostych usług. W układach Atom opartych na architekturze Silvermont nie ma rdzeni oferujących różne moce obliczeniowe ani mechanizmu sterującego całym takim systemem obliczeniowym i wybierającego rdzenie, które mają obsługiwać dany rodzaj aplikacji.

Nowa architektura pozwala też lepiej zarządzać energią, jaką pobierają rdzenie obliczeniowe, procesory graficzne i inne układy wchodzące w skład scalaka. Wszystkie te elementy mogą przechodzić w stan "uśpienia", wtedy gdy nie są wykorzystywane. Intel zapewnia jednocześnie, że udało mu się znacznie skrócić czas potrzebny na przełączenie tych układów ze stanu "uśpienia" w stan normalnej aktywności.

Intel pracuje już nad układami Atom następnej generacji, które będą produkowane przy użyciu technologii 14 nm. Firma nie zdradza jednak daty premiery takich układów, informując jedynie, że nadała technologii roboczą nazwę "Airmont".


TOP 200