Intel stawia na procesory sieciowe kolejnej generacji

Firma pokazała w tym tygodniu mapę drogową przedstawiającą jej plany dotyczące procesorów. Znajduje się na niej zupełnie nowy rodzaj procesorów sieciowych IPU (Infrastructure Processing Unit).

Intel

W zamyśle firmy mają to być procesory, których głównym zadaniem będzie równoważenie obciążeń występujących w chmurach obliczeniowych. W przeszłości podejmowano już takie próby, konstruując procesory noszące wiele mówiącą nazwę SmartNIc (NIC to skrót od Network Interface Card). Ich zadaniem było przejmowanie od głównego procesora zadań związanych z zarządzaniem całym ruchem sieciowym.

Firma Mellanox wprowadziła do swojej oferty taki procesor w 2019 roku, jednak wkrótce potem została przejęta przez Nvidię. Rok później podobny procesor zaprezentowała firma Xilinx, która należy obecnie do AMD.

Zobacz również:

Intel ma obecnie w ofercie również układ podobny do SmartNIC. Nosi nazwę Ethernet 800. O co więc chodzi z układami IPU? Firma twierdzi, że ich głównym celem będzie przyspieszenie pracy całej infrastruktury sieciowej oraz obsługiwanych przez nią pamięci masowej. Ma to być specyficznego rodzaju inteligenta karta sieciowa podobna do SmartNIC, tyle że bardzo wydajna oraz oferująca szereg dodatkowych funkcjonalności, dzięki którym chmury będą przetwarzać dane jeszcze szybciej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200