Intel: spadek zysku o 64%

W pierwszym kwartale finansowym przychód firmy zamknął się kwotą 6,7 mld USD. Zysk Intela wyniósł 1,1 mld USD i był o 64% mniejszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zysk Intela w pierwszym kwartale 2001 wyniósł 1,1 mld USD i był niższy o ponad 64% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Przychód firmy wyniósł 6,7 mld USD, co stanowi 16% spadek w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku. Zysk netto firmy po uwzględnieniu jednorazowych wydatków na rozpoczęte już prace badawcze, wyniósł 485 mln USD. Przedstawione przez Intela wyniki były zgodne z przewidywaniami firm analitycznych.

Na mniejszy przychód firmy miał wpływ spadek popytu na telekomunikacyjne produkty Intela. Znacząco spadła również sprzedaż procesorów zwłaszcza w USA, częściowo także w Europie i Japonii. Kierownictwo Intela utrzymuje, że zgodnie z przewidywaniami popyt na procesory był mniejszy niż przed rokiem, jednak sytuacja w tym sektorze rynku zaczyna się stabilizować. W najbliższym czasie firma planuje wprowadzenie na rynek procesorów Pentium 4 z zegarem 1,7 GHz, pierwszych 64-bitowych układów Itanium oraz nowego moblinego procesora o kodowej nazwie Tualatin, wykonanego w technologii 0,13 mikrona.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Inwestycje kapitałowe firmy w roku bieżącym zamkną się kwotą 7,5 mld USD z czego większość przeznaczona będzie na produkcje układów w technologii 0,13 mikrona. Budżet działu badawczo-rozwojowego w roku 2001 ma wynieść ok. 4,2 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200