Intel rezygnuje z produkcji płyt głównych dla desktopów

Intel poinformował, że podął decyzję o zaprzestaniu produkcji płyt głównych dla komputerów typu desktop. Firma nie zamierza rezygnować z produkcji takich płyt od razu, ale będzie się wycofywać z tego rynku sukcesywnie krok po kroku przez najbliższe trzy lata. Warto w tym momencie przypomnieć, że pierwsza intelowska płyta główna weszła na rynek równo 20 lat temu, czyli w 1993 r.

Analitycy podkreślają, że biorąc pod uwagę fakt, iż na rynku tym panuje spora konkurencja i podaż płyt głównych do komputerów jest bardzo duża, jest to właściwa decyzja. Odpowiadając na pojawiające się spekulacje, iż wycofanie się z tego rynku może oznaczać, iż Intel zamierza w ciągu najbliższych kilku lat definitywnie wycofać się z rynku komputerów osobistych, rzecznik prasowy firmy Dan Snyder stanowczo temu zaprzeczył. Dodał jednocześnie, że firma będzie dalej rozwijać inne technologie mające zastosowanie w tym obszarze.

Przykładem takiej technologii jest zaprezentowana niedawno płyta główna NUC (Next Unit of Computing), na bazie której Intel zbudował kompaktowy komputer o wymiarach 10x10 cm. Firma będzie też dalej rozwijać ultrabooki i projektować systemy obliczeniowe typu "all-in-one" oraz budować procesory dla komputerów desktop, zapowiadając już w tym segmencie takie pozycje, jak procesory linii K (wspierające "overclocking") czy procesory Extreme trzeciej generacji. Intel będzie też dalej wspierać szeroką gamę gniazd na procesory, w tym LGA 2011 i gniazda LGA 1155/1150 (LGA 1150 to nowe gniazdo zaprojektowane dla przyszłych procesorów linii Haswell).

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Zaskakujące badanie dotyczące systemu Windows 11
  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200