Intel przyznaje, że nie nadąża z produkcją procesorów Xeon

Korporacja zaprzecza co prawda pojawiającym się ostatnio doniesieniom, że podaż procesorów Xeon jest niewystarczająca i firma ma z tymi układami podobny kłopot jak z procesorami instalowanymi w pecetach, ale coś na rzeczy musi chyba być.

Głos w tej sprawie zabrał nawet sam dyrektor generalny Intela uspokajając i mówiąc, że zapasy tych procesorów zostały co prawda wyczerpane, ale klienci mogą je cały czas na bieżąco zamawiać.

Problem nabrał rozgłosy w zeszłym tygodniu, gdy przedstawiciel firmy HPE (czyli jednego z największych partnerów OEM Intela instalujących jego procesory w serwerach) poruszył ten temat w wywiadzie, jakiego udzielił serwisowi The Register.

Zobacz również:

Powiedział on, że HPE ma kłopoty z produkcją serwerów, ponieważ nie dysponuje odpowiednią ilością procesorów Xeon najnowszej generacji należących do linii Cascade Lake. Dodał przy tym, że w związku z tym stara się namówić swoich klientów, aby kupowali serwery bazujące na innych układach CPU.

Nie wyjaśnił jednak, czy miałyby być to inne procesory intelowskie, czy może układy Epyc produkowane przez AMD. Tak czy inaczej, słowa takie zostały na pewno z zadowoleniem odnotowane przez firmę AMD, która może w ten sposób poszerzyć bazę swoich klientów.

Wspomniany wcześniej dyrektor generalny Intela (George Davis) dodał, że dzięki zwiększeniu w ostatnim czasie mocy produkcyjnych można oczekiwać, że podaż takich procesorów wzrośnie znacząco się w drugiej połowie tego roku. Słowa te świadczą o tym, że Intel ma jednak kłopotu z procesorami Xeon i nie nadąża z ich produkcją.

Mimo to kondycja finansowa Intela wydaje się być doskonała. Odnotował on w czwartym kwartale 2019 roku rekordowe przychody w wysokości 7,2 mld USD, czyli porównując rok do roku większe o 19%. Do tak dobrego wyniku przyczynił się bardzo duży wzrost przychodów ze sprzedaży produktów obsługujących chmury (48%), w których ich dostawcy instalują systemu obliczeniowe charakteryzujące się bardzo duża wydajnością.

Proszona o komentarz w tej sprawie firma HPE złożyła następujące krótkie oświadczenia. „HPE napotyka ograniczenia związane z niektórymi procesorami. Niemniej, dysponujemy także innymi procesorami, które nadal są dostępne, dlatego zachęcamy naszych klientów do rozważenia alternatywnych możliwości. Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi naszymi dostawcami i będziemy kontynuować prace nad dostępnymi opcjami, aby zminimalizować wpływ na klientów i odpowiedzieć na ich potrzeby”.


TOP 200