Intel przyspiesza Thunderbolta

Koncern Intel poinformował o zwiększeniu prędkości przesyłania danych za pośrednictwem protokołu Thunderbolt – i to nie małym, bo aż dwukrotnym. W najnowszej wersji standard pozwala na transfer danych z prędkością sięgającą 20 Gpbs – czyli znacznie szybciej niż w przypadki USB 3.0.

Jest to pierwsze „przyspieszenie” protokołu Thunderbolt od momentu zaprezentowania tej technologii w 2011 r. – stał się on tym samym jednym z najszybszych sposobów przesyłania danych pomiędzy komputerami a urządzeniami peryferyjnymi. Problemem Thunderbolta jest jednak niewielka popularność tego rozwiązania – jedynym producentem komputerów, których zdecydował się na szerokie stosowanie go w swoich produktach jest Apple (w pojedynczych modelach oferują go również m.in. Acer, Hewlett-Packard, Lenovo oraz Dell, a także czołowi producenci płyt głównych).

Dzięki przyspieszeniu do 20 Gpbs Thunderbolt będzie mógł być wykorzystywany np. do bezprzewodowego przesyłania obraz pomiędzy komputerami Mac a ekranami ofertującymi rozdzielczość 3840 x 2160 (czyli czterokrotnie wyższą niż standard Full HD – ekrany takie określa się mianem 4k).

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

”Najnowsza wersja Thunderbolta pozwoli np. na jednoczesne przesyłanie danych do ekranu 4k oraz do zewnętrznego nośnika danych. Co więcej – standard ten pozwala na jednoczesne podłączenie to pojedynczego portu zarówno ekranu, jak i dysku” – tłumaczą przedstawiciele Intela.

Zwiększenie prędkości transferu danych jest możliwe dzięki zastosowaniu nowego kontrolera Thunderbolt – układu o roboczej nazwie Falcon Ridge (który Intel prezentuje na trwających w Las Vegas targach NAB Show). Thunderbolt obsługuje protokoły PCI-Express oraz DisplayPort (od teraz w wersji 1.2).

Intel zapowiedział od razu, że planuje kolejne „przyspieszenia” swojego protokołu – do 2015 r. możliwe ma być przesyłanie danych z maksymalną prędkością 50 Gpbs (teoretycznie maksymalny transfer w tym standardzie to 100 Gbps).

Dodajmy, że po raz pierwszy o tej technologii usłyszeliśmy w 2009 na targach IDF – Intel pokazał wtedy rozwiązanie o roboczej nazwie Light Peak, które ostatecznie zadebiutowało na rynku dwa lata później jako Thunderbolt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200