Intel przyspiesza Pentium 4

Za dwa tygodnie na rynku pojawi się nowy procesor Pentium 4 taktowany zegarem 1,8 GHz. Nie będzie to najszybszy układ Intela. Zgodnie z zapowiedzią jeszcze w III kw. 2001 r. producent rozpocznie dystrybucję procesorów, działających z szybkością 2 GHz.

Już 2 lipca na rynku pojawi się nowy model procesora Pentium 4. Częstotliwość jego taktowania ma wynosić 1,8 GHz. Intel planuje także wprowadzenie do sprzedaży modelu pośredniego pomiędzy obecnym liderem pod względem szybkości - P4 1,7 GHz a układem 1,5 GHz. Pentium 4 z zegarem 1,6 GHz znajdzie się w sprzedaży w przyszłym kwartale.

Pentium 4 1,8 GHz nie pozostanie na długo najszybszym procesorem Intela. Jeszcze w III kwartale na rynek ma bowiem trafić układ taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz. Obserwatorzy rynku czekają na odpowiedź firmy AMD. Jak dotychczas sztandarowy produkt konkurenta Intela - procesor Athlon - dostępny jest jedynie w wersji 1,4 GHz.

W szranki z oboma gigantami coraz aktywniej staje VIA Technologies. Tajwańska firma po przejęciu niegdyś liczącego się gracza na rynku procesorów (Cyrix) powraca na rynek z układem VIA C3. Procesor ten nie może jeszcze równać się wydajnością z najszybszymi produktami Intela czy AMD, ale - jak utrzymuje producent - zapewnia obecnie najlepszy na rynku stosunek jakości do ceny, zwłaszcza w typowych zastosowaniach biurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200