Intel przeznaczy aż 80 mld dolarów na inwestycję w UE. Jest i Polska

Do 2030 r. udział UE w światowej produkcji półprzewodników osiągnie nawet 20%. Agresywne plany inwestycyjne Intela na pewno w tym pomogą.

Intel stawia na Niemcy / Fot. Materiały producenta

Intel stawia na Niemcy / Fot. Materiały producenta

Intel przewiduje, że do końca dekady zainwestuje w Europie nie mniej niż 80 miliardów euro. Obecny priorytet? Firma stworzy Mega Fab w Magdeburgu w Niemczech, supernowoczesną fabrykę, która pochłonie ok. 17 mld dolarów z planu inwestycyjnego.

Sprawdź: Youtube MP3

Zobacz również:

Firma ogłosiła też, że uruchomi nowe centrum badawczo-rozwojowe i projektowe we Francji. Ponadto planowane są dodatkowe inwestycje w badania i rozwój, produkcję i usługi w Irlandii, Włoszech, Polsce i Holandii.

Posunięcie Intela ma na celu zwiększenie udziału UE w światowej dziedzinie produkcji półprzewodników, przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności globalnego łańcucha dostaw od Azji i USA.

Intel skorzysta z kilku dotacji rządowych i unijnych – odpowiednik amerykańskiej ustawy o chipach (Chips Act). Łącznie mowa o 43 mld dolarów wsparcia ze strony UE.

Zobacz: Boty Discord

"Nasze planowane inwestycje są ważnym krokiem zarówno dla Intela, jak i Europy. Ustawa o chipach UE umożliwi prywatnym firmom i rządom współpracę w celu radykalnego wzmocnienia pozycji Europy w sektorze półprzewodników" – powiedział dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger. "Zobowiązujemy się odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości Europy na nadchodzące dziesięciolecia" - dodał.

Inwestycja UE oznacza geostrategiczną decentralizację zdolności produkcyjnych Intela i wykorzysta zaawansowaną infrastrukturę UE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200