Intel przejmuje Xircom za prawie 750 mln USD

Lider w produkcji procesorów zamierza w ten sposób poszerzyć swoją ofertę skierowaną na rynek komputerów i urządzeń przenośnych.

Intel zamierza przejąć firmę Xircom, producenta modemów i kart sieciowych. Transakcja, której wartość ma wynieść ok. 748 mln USD w gotówce, ma zostać sfinalizowana jeszcze w I kwartale br.

Lider w produkcji procesorów liczy, że przejęcie to zapewni mu silniejszą pozycję na rynku rozwiązań komunikacyjnych, a w szczególności pozwoli poszerzyć ofertę skierowaną na rynek komputerów i urządzeń przenośnych.

Dla Xircoma, którego zysk spadł pod koniec ub.r., połączenie z Intelem ma stanowić szansę na poprawę sytuacji finansowej, umożliwić dostęp do bogatego zaplecza rozwojowego oraz otworzyć drogę na nowe rynki. Intel uzyska natomiast dostęp do nowych technologii, umożliwiających podłączenie notebooków czy urządzeń naręcznych do sieci.

Przedstawiciele obu firm są zgodni, że następuje dynamiczny rozwój rynku urządzeń bezprzewodowych, gdzie tradycyjne karty PC są zastępowane rozwiązaniami Mini PCI czy innymi specjalizowanymi, które są coraz mniejsze. Ich zdaniem, rywalizacja na rynku komunikacyjnym dla notebooków nie jest prosta, bowiem jest tam już wiele różnych technologii. "Aby zapewnić kompleksową ofertę komunikacyjną skierowaną na ten rynek, nie wystarczy już tylko możliwość tworzenia odpowiednich układów. Niezbędna jest ekspertyza w tworzeniu niewielkich elementów" - uzasadnia Greg Lang, wiceprezes odpowiedzialny za rozwiązania sieciowe Intela.

Współpraca obu firm rozpoczęła się w roku 1997, kiedy to Intel przejął 6% akcji Xircom. Partnerzy prowadzili wspólne prace m.in. nad rozwiązaniami Mini PCI (Peripheral Component Interconnect).

Firma Xircom powstała w 1988 r. Obecnie zatrudnia 1,9 tys. pracowników, a jej przychody w IV kwartale ubiegłego roku finansowego wyniosły 492 mln USD. W wyniku transakcji Xircom stanie się w całości spółką zależną Intela, włączoną do Network Communications Group.

***

Nortel i Xircom tworzą pierwsze bezprzewodowe modemy dla UMTS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200