Intel przejmie dział rozwiązań mobilnych firmy Infineon

Wyceniana na ok. 1,4 mld USD transakcja ma umożliwić m.in. zwiększenie udziałów firmy Intel w rynku układów przeznaczonych na urządzeń przenośnych. Analitycy spodziewają się również zaostrzenia konkurencji z firmą ARM.

Obecnie dział Infineon Wireless Solutions specjalizuje się przede wszystkim w układach odpowiedzialnych za obsługę sieci 3G i podstawowego pasma transmisji w sieciach komórkowych. Z tego typu układów firmy Infineon korzystają m.in. firmy Apple, Nokia, Motorola i LG.

Władze koncernu Intel podkreślają, że transakcja wpisuje się w długofalową strategię rozwoju firmy. "Popyt na rozwiązania mobilne i urządzenia pozwalające na bezprzewodową transmisję danych rośnie w niespotykanym tempie. Przejęcie wyspecjalizowanego w układach mobilnych działu firmy Infineon przełoży się na istotne rozszerzenie naszej oferty produktowej w zakresie układów transmisji danych w różnych standardach - od WiFi, przez 3G, aż po WiMAX i LTE" - podkreśla Paul Otellini, dyrektor generalny firmy Intel. Według niego strategia rynkowa koncernu zakłada m.in. umocnienie pozycji na rynku urządzeń mobilnych i systemów wbudowanych. Koncern zamierza również rozwijać własne technologie pod kątem wysokiej mocy obliczeniowej, niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zintegrowanej obsługi licznych standardów bezprzewodowej transmisji danych. Intel chce oferować zaawansowane rozwiązania technologiczne wykorzystywane w szerokiej gamie urządzeń mobilnych. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że po zamknięciu transakcji rozwiązania przejęte od firmy Infineon zostaną włączone do linii produktowych Intel Core i Intel Atom.

Przedstawiciele firmy Infineon podkreślają natomiast, że decyzja o sprzedaży tej części firmy jest podyktowana chęcią ścisłej specjalizacji działalności pod kątem rozwiązań dla przemysłu, motoryzacji oraz systemów bezpieczeństwa. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Po jej zamknięciu dział rozwiązań mobilnych firmy Infineon będzie funkcjonował jako niezależna spółka. Nie ujawniono jednak żadnych planów związanych z rozwojem układów wytwarzanych przez Infineon Wireless Solutions. Warto dodać, że w trzecim kwartale trwającego roku obrachunkowego firma Infineon wypracowała zysk netto na poziomie 164 mln USD przy przychodach wynoszących ok. 1,57 mld USD. Przychody działu Wireless Solutions wyniosły ok. 346 mln USD, co stanowi wzrost rzędu 38 proc. w skali roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przejęciem wyspecjalizowanej w rozwiązaniach mobilnych części firmy Infineon zainteresowane były również m.in. firmy Samsung i Broadcom.

Zdaniem analityków zapowiedziana fuzja jest bezpośrednio wymierzona przeciwko firmie ARM. Przedstawiciele koncernu Intel nie ukrywają bowiem, że firma chce umacniać własną pozycję na rynku układów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych kosztem rynkowego lidera. Niewykluczone, że rozwiązania przejęte od firmy Infineon znajdą zastosowanie w kolejnej, znanej pod nazwą Medfield, generacji układów ultramobilnych Intela. Platforma ta ma być stworzona właśnie pod kątem zaawansowanych telefonów komórkowych i komputerów klasy tablet. Nowa platforma ma być m.in. bardziej wydajna i energooszczędna od dotychczasowych rozwiązań koncernu Intel. Tymczasem według zeszłorocznych prognoz firmy analitycznej Information Network wynika, że w 2012 układy firmy ARM będą wykorzystywane w ponad połowie (55 proc.) komputerów klasy netbook. Rok temu Intel kontrolował 80 proc. tego segmentu rynkowego.

Czytaj też:

SAP zainteresowany kupnem firmy Red Hat?

Procesory Arm będą wspierać wirtualizację

Nokia i Intel stworzą interfejs 3D dla urządzeń mobilnych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200