Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

Intel przedstawił dzisiaj jeden z najbardziej obszernych i dalekosiężnych planów rozwoju swoich produktów, jakie kiedykolwiek zaprezentował w swojej historii. Dalekosiężnych, bo zarysowujących plany sięgające 2025 roku, a w niektórych fragmentach nawet później.

Intel

Kluczowymi elementami nowej strategii Intela są RibbonFET (zupełnie nowa architektura tranzystorów), PowerVia (nowy sposób pakowania procesorów na układzie scalonym) oraz nowa technologia litograficzna EUV (Extreme Ultraviolet Lithography), której twórcy nadali nazwę High Numerical Aperture (High NA) EUV.

Intel zapowiada też odejście od tradycyjnej metody nadawania procesorom nazw, w których kluczową rolę odgrywa wyrażenie nm, informujące użytkownika, w oparciu o jaką technologię dane układy są produkowane. I tak firma przedstawiła mapę drogową na najbliższe lata, podając nazwy procesorów kolejnych linii (czy jak kto woli technologii litograficznych) , które będą się pojawiać w jej ofercie do 2025 roku: Intel 7, Intel 4, Intel 3 i Intel 20A.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować
Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

Intel

Kolejność nazw nie jest przypadkowa, ponieważ do końca roku można się spodziewać premier procesorów produkowanych zgodnie z technologią Intel 7. Mają to być najpierw procesory pecetowe Alder Lake, do których nieco później dołączą serwerowe procesory Sapphire Rapids. Ich efektywność energetyczna ma być o 15% większa w porównaniu z technologią Intel 10 nm SuperFin.

Natomiast w 2022 roku w ofercie Intela mają się pojawić procesory Intel 4 noszące kodowe nazwy Meteor Lake i Granite Rapids, produkowane z wykorzystaniem technologii 4 nm w technologii Intel 4. Efektywność energetyczna tych procesorów będzie większa w porównani z obecnie dostępnymi procesorami o kolejne 20%.

W 2023 roku doczekamy się premier procesorów Intel 3, produkowanych użyciem technologii 3 nm. No i wreszcie procesory Intel 20A, w których pojawią się dwie wymienione na początku technologie RibbonFET i PowerVia.

Produkcja takich procesorów ruszy pod koniec 2014 roku albo na początku 2025. Będą to układy produkowane przy użyciu technologii definiowanych już nie w nanometrach, ale w angstremach (jeden nanometr to 10 angstremów). W nazwie Intel 20A oznaczenie 20A należy czytać jaki 20 angstremów, czyli 2 nanometry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200