Intel promuje InfiniBand i architekturę IA-64

Podczas wiosennej konferencji Intel Developer Forum (IDF) dominowały serwery i urządzenia nowej generacji wykorzystujące architekturę IA-64. Organizowane przez Intela dwa razy w roku konferencje IDF są okazją do prezentacji sprzętu, a także planów rozwoju tzw. platformy intelowskiej.

Podczas wiosennej konferencji Intel Developer Forum (IDF) dominowały serwery i urządzenia nowej generacji wykorzystujące architekturę IA-64. Organizowane przez Intela dwa razy w roku konferencje IDF są okazją do prezentacji sprzętu, a także planów rozwoju tzw. platformy intelowskiej.

<B>W oczekiwaniu na Itanium</B>

W tym roku Intel szczególnie promował architekturę IA-64 i procesory Itanium, które początkowo miały pojawić się na rynku już w 1999 r. Ostatecznie będą dostępne w połowie br. Praktycznie wszyscy liczący się producenci sprzętu od dawna przygotowują tego typu modele komputerów, a od kilku miesięcy także je oficjalnie prezentują. Serwery z Itanium działają na razie w kilku przedsiębiorstwach, uczestniczących w testach.

Zdaniem specjalistów, ważniejsza od Itanium była prezentacja podczas wiosennego IDF niektórych elementów architektury jego następcy - procesora McKinley. Pojawi się on na rynku w 2002 r. Pierwszy model stworzony w architekturze IA-64 - Itanium - można bowiem uznać za prototyp. Dopiero McKinley ma być dojrzałym modelem układów nowej generacji.

Intel zapowiedział również, że rezygnuje ze stosowania określeń Pentium III i Pentium 4 w serii procesorów Xeon przeznaczonych do instalacji w serwerach. Jednocześnie wszystkie nowe modele Xeon będą wykorzystywały architekturę NetBurst po raz pierwszy wprowadzoną do układów Pentium 4 i obsługiwały systemy co najmniej 2-procesorowe.

<B>Nowa szyna</B>

Podczas IDF Intel po raz pierwszy zaprezentował w pełni funkcjonalny system komputerowy, wyposażony w szynę InfiniBand. Standard ten ma zastąpić dotychczas stosowane systemy I/O, takie jak szyny PCI. Początkowo ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w wysokiej klasy serwerach, umożliwiając ich łatwą rozbudowę i dołączanie urządzeń, takich jak pamięci masowe.

W prezentacji InfiniBand wykorzystano rozwiązania opracowane przez firmy Intel, Adaptec, Agilent Technologies, Compaq Computer, Computer Associates, Crossroads Systems, LSI Logic i QLogic. W skład prezentowanego systemu wchodził klaster serwerów Compaqa pracujących pod kontrolą Windows 2000 i Linux, wyposażonych m.in. w adaptery SCSI i FC/AL współpracujące z szyną InfiniBand.

Intel już od kilku miesięcy dostarcza producentom sprzętu komputerowego układy kontrolerów InfiniBand. Ich oficjalna premiera jest jednak zapowiadana dopiero na koniec br. Wtedy na rynku mają się pojawić także pierwsze serwery wykorzystujące tę technologię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200