Intel: procesor Atom nie dla serwerów

Przedstawiciel Intela poinformował, iż pomimo tego że wielu producentów systemów obliczeniowych oferuje serwery oparte na procesorach Atom, firma nie zamierza pozycjonować tego układu do takich zastosowań.

Intel został tu niejako wywołany do tablicy po tym, gdy firma SeaMicro zademonstrowała kilka tygodni temu na konferencji IDF (Intel Developer Forum) serwer zawierający aż 512 procesorów Atom (pisaliśmy o tym tutaj). "Nie mamy nic przeciwko serwerom opartym na układach Atom, ale w naszej opinii nie jest to , który może zrobić karierę w tym segmencie rynku" - tłumaczy przedstawiciel Intela.

Intel pokazał na konferencji IDF mikroarchitekturę następnej generacji Sandy Bridge. Pozwala ona budować procesory z ośmioma rdzeniami, każdy przetwarzający dane w trybie SMT (Symmetric Multi-Threading). Według Intela, to dużo lepszy układ do budowania serwerów niż procesor Atom. I tak np. serwer z dwoma procesorami Sandy Bridge może realizować jednocześnie 32 wątki (tyle samo, co serwer zawierający 32 jednordzeniowe układy Atom), generując jednocześnie dużo mniej ciepła i pobierając mniej energii.

Zobacz również:


TOP 200