Intel prezentuje szybkie pamięci SSD/PCIe klasy „enterprise” wspierające technologię NVMe

Intel wprowadza do oferty pamięci SSD dedykowane dla centrów danych, które wspierają dwie technologie: PCI Express i NVMe (Non-Volatile Memory Express). Pamięci mają pojemność od 400 GB do 2 TB i komunikują się z główną magistralą komputera za pośrednictwem interfejsu PCIe 3.0, mającego dużo większą przepustowość od złącza SATA.

Pamięci wykorzystują też kontroler NVMe (Non-Volatile Memory Express). Jest to istotne, ponieważ dostawcy systemów obliczeniowych mogą takie masowe pamięci (czyli wyposażone w interfejs PCIe pracujący zgodnie ze specyfikacją NVMe) łatwo zintegrować z projektowanymi przez siebie rozwiązaniami.

Pamięci masowe zawierające układy flash, wyposażone w interfejs PCIe, są coraz częściej instalowane w serwerach obsługujących centra danych. Można je też spotkać w zwykłych komputerach (pełniących rolę klienta) takich jak Apple MacBook Air czy Mac Pro. Trzeba jednak pamiętać, że producenci pamięci SSD zawierających interfejs PCIe muszą dołączać do nich swoje firmowe sterowniki. Z chwilą pojawienia się pamięci SSD/PCIe wspierających technologię NVMe sprawa jest prostsza, gdyż obowiązek dostarczenia obsługujących takie rozwiązania sterowników spada na dostawcę systemu operacyjnego.

Zobacz również:

Intel prezentuje szybkie pamięci SSD/PCIe klasy „enterprise” wspierające technologię NVMe

Warto przypomnieć, że standard NVMe został zaakceptowany w 2011 r. (a następnie zmodyfikowany w 2012 r.) i technologia ta nie jest jeszcze szeroko stosowana. W marcu tego roku Samsung zaprezentował dysk SSD o pojemności 1,6 TB, wspierający technologię NVMe. Dell zaczął wkrótce potem instalować takie dyski w swoich serwerach PowerEdge R920. Były to wtedy pierwsze serwery wspierające ten standard. Obecnie sterowniki NVMe dostępne są dla systemów Linux i Windows, a w przygotowaniu są ich wersje przeznaczone dla takich produktów, jak VMware, Solaris i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Intel twierdzi, że zaprojektowane przez niego pamięci masowe SSD, wspierające technologie PCIe i NVMe, pracują nawet sześć razy szybciej od standardowych dysków SSD/SATA.

Firma oferuje trzy linie pamięci Solid-State Drive Data Center Family for PCIe: SSD DC P3700 (do obsługi aplikacji, które intensywnie zapisują dane), P3600 (do obsługi aplikacji, które równie często zapisują, jak i odczytują dane) oraz P3500 (do obsługi aplikacji, które intensywnie odczytują dane). Są to wszystko rozwiązania dostępne w dwóch wersjach (dyski o rozmiarach 2,5 cala lub karty), wspierające systemy operacyjne Windows i Linux, w tym intelowskie platformy serwerowe zawierające najnowsze procesory Xeon (nazwa kodowa Grantley) oparte na architekturze Haswell.

Ceny pamięci (na które Intel udziela gwarancji na pięć lat) zaczynają się od 560 USD.


TOP 200