Intel prezentuje prognozy rozwoju sektora mobilnego i szansach dla branży IT

Sean Maloney, wiceprezes Intela powiedział na targach Computex na Tajwanie, że do końca 2012 r. 40% konsumenckiego rynku notebooków będzie składać się z nowej kategorii komputerów o nazwie Ultrabook.

Podczas przemówienia otwierającego Computex, jedne z największych na świecie targów branżowych, Sean Maloney poinformował także o istotnych zmianach, jakie Intel wprowadza w planach rozwoju procesora Intel Core, aby umożliwić powstanie tej nowej kategorii produktów - Ultrabook’ów. Podkreślił też nacisk, jaki firma kładzie na zwiększenie tempa innowacji w dziedzinie układów opartych na procesorze Intel Atom i przeznaczonych do netbooków, smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń towarzyszących. "Innowacje technologiczne stanowią katalizator, a my uważamy, że zmiany, jakie Intel wprowadza w swoich planach produktowych, a także ścisła współpraca z resztą branży, w ciągu kilku następnych lat przyniosą ekscytujące zmiany w osobistej technice komputerowej" - stwierdził.

Nowy komputer przenośny - Ultrabook…

Nowa klasa komputerów mobilnych ma połączyć wydajność i możliwości współczesnych laptopów z cechami charakterystycznymi dla tabletów - zapewniając krótki czas reakcji i wysoki stopień bezpieczeństwa w cienkiej, lekkiej i eleganckiej konstrukcji. "Ultrabook zostanie ukształtowany przez prawo Moore’a i technologię krzemową w ten sam sposób, w jaki przez ostatnie 40 lat były kształtowane tradycyjne komputery osobiste" - twierdzi Sean Maloney.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Laptop 2 w 1 dla Biznesu - użyteczny sprzęt czy zbędny gadżet?

Opisał on też trzy kluczowe fazy strategii mającej przyspieszyć realizację tej wizji, która zaczyna odsłaniać się dziś wraz z procesorami Intel Core drugiej generacji. Ta rodzina produktów pozwoli opracować cienkie, lekkie i estetyczne konstrukcje o grubości mniejszej niż 20 mm i w cenach poniżej 1000 USD. Systemy oparte na tych układach mają pojawić się na rynku w sezonie świątecznym roku 2011. Jednym z nich będzie UX21 - Ultrabook firmy Asus.

…i nowa generacja procesorów

Sean Maloney przedstawił także następną generację procesorów o nazwie kodowej Ivy Bridge, która ma trafić na rynek w I połowie 2012 r. "Notebooki z procesorami Ivy Bridge będą cechować się większą energooszczędnością, inteligentną wydajnością wizualną, krótszym czasem reakcji i wyższym stopniem bezpieczeństwa. "Ivy Bridge to pierwszy chip wytwarzany masowo w technologii 22-nanometrowej, która używa trójwymiarowej konstrukcji tranzystora o nazwie Tri-Gate" - mówi Sean Maloney. Przedstawił on też uzupełniające technologie USB 3.0 i Thunderbolt, które stanowią część bieżących prac Intela nad rozwojem platformy PC.

Następca Ivy Bridge - planowany na rok 2013 - o nazwie kodowej Haswell to trzeci krok w kierunku realizacji koncepcji Ultrabook. Dzięki tej platformie Intel zamierza zmienić charakterystykę termiczną laptopów, zmniejszając o połowę pobór mocy przez mikroprocesor.

Przyspieszony rozwój procesora Intel Atom

Sean Maloney przedstawił także informacje o nadchodzących generacjach platformy Intel Atom przeznaczonych do tabletów, netbooków i smartfonów. Procesor Atom ma wyprzedzić prawo Moore’a, przechodząc od wymiaru 32 nm do 22 i wreszcie 14 nm w ciągu trzech kolejnych lat. Zasada jednej generacji procesu technologicznego na rok zapewnić ma znaczne ograniczenie upływu prądu w tranzystorach, niższy pobór mocy w trybie aktywnym oraz wyższą gęstość tranzystorów, co przełożyć się ma z kolei na wydajniejsze smartfony, tablety oraz netbooki oferujące więcej funkcji i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200