Intel prezentuje prognozy rozwoju sektora mobilnego i szansach dla branży IT

Intel, który w tym miesiącu osiągnie próg 100 mln sztuk dostarczonych urządzeń, przygotowuje także platformę do netbooków następnej generacji, znaną pod nazwą kodową Cedar Trail. To pierwsza platforma oparta na technologii 32-nanometrowej, która umożliwi opracowanie cienkich, bezwentylatorowych urządzeń z nowymi możliwościami, takimi jak Intel Rapid Start - szybkie wznawianie pracy, Intel Smart Connect - stała aktualizacja danych nawet w stanie gotowości, Intel Wireless Display - bezprzewodowe wyświetlanie obrazu oraz PC Synch - bezprzewodowe aktualizowanie i synchronizowanie dokumentów, treści oraz mediów między wieloma urządzeniami. Nowa platforma ma zapewnić ponad 10 godzin pracy na zasilaniu bateryjnymi. Cedar Trail będzie obsługiwać takie systemy operacyjne, jak Windows, Chrome i MeeGo.

Podczas wystąpienia na targach Computex, Sean Maloney omówił też Medfield - pierwszą 32-nanometrową platformę Intela opracowaną specjalnie pod kątem smartfonów i tabletów. Platforma ta - zoptymalizowana zarówno pod kątem niskiego poboru mocy, jak i wysokiej wydajności - zapewnić ma długi czas pracy, bogate multimedia i gry oraz zaawansowane możliwości przetwarzania obrazu. Aby zilustrować to na przykładzie tabletu, Sean Maloney pokazał po raz pierwszy konstrukcję Medfield działającą pod kontrolą systemu Google Android 3.0 Honeycomb. Nowa platforma - która wejdzie do produkcji w drugiej połowie 2011 roku - pozwoli na projektowanie tabletów cieńszych niż 9 mm i lżejszych niż 0,7 kg. Pojawić się mają już w maju 2012 r. Medfield będzie obsługiwać różne systemy operacyjne, w tym Android.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

"Prace nad procesorem Intel Atom oraz istotne zmiany, jakich dokonujemy w planach rozwoju procesora Intel Core, ułatwią nam dostarczanie kompletnych rozwiązań sprzętowych z szerokim wyborem platform programowych w całym spektrum techniki komputerowej - od serwerów, które napędzają chmurę, do miliardów urządzeń, które uzyskują do niej dostęp" - twierdzi Sean Maloney.

Szybka ekspansja chmury obliczeniowej

Według Seana Maloneya, rosnąca liczba ludzi i urządzeń łączących się z Internetem doprowadzi do bezprecedensowego rozwoju usług przechowywania danych, synchronizacji i rozrywki oferowanych w modelu cloud computing. Intel zaś zamierza rozwijać się "razem z chmurą obliczeniową". Wiceprezes Intela przypomniał też wizję Cloud 2015, która zakłada powstanie zgodnych operacyjnie, sfederowanych chmur pozwalających na bezpieczną wymianę danych między chmurami publicznymi i prywatnymi; zautomatyzowanych sieci, które umożliwiają przenoszenie obciążeń roboczych między serwerami w celu zwiększenia stopnia wykorzystania i energooszczędności centrum danych; oraz chmur świadomych urządzeń, które rozpoznają typy aplikacji, poleceń i przetwarzania danych.

Na zakończenie Sean Maloney podkreślił kluczową rolę tajwańskiej branży IT w następnej transformacji techniki komputerowej. Wezwał też do innowacji wprowadzających branżę IT w nową erę, w której urządzenia komputerowe przyjmują wiele nowych postaci, stają się coraz łatwiej dostępne i bardziej rozpowszechnione.


TOP 200