Intel prezentuje nową generację procesorów: układy Skylake

Intel zaprezentował rodzinę procesorów Intel Core szóstej generacji, które są oparte na najnowszej architekturze Skylake. Są to układy dedykowane głównie dla ultraprzenośnych komputerów, systemów obliczeniowych typu 2w1, komputerów stacjonarnych, systemów obliczeniowych all-in-one oraz mobilnych stacji roboczych.

Procesory (Intel oferuje ogółem prawie 50 różnych wersji układu) są wytwarzane przy użyciu technologii 14 nm, zawierają układy grafiki Intel Iris albo Intel Iris Pro i jak zapewnia producent, oferują – w porównaniu z układami piątej generacji - 2,5-krotnie wyższą wydajność oraz trzykrotnie dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Nowe układy można podzielić na trzy podstawowe grupy. W pierwszej znajdują się procesory Core i3, i5 i i7 do instalowania w systemach stacjonarnych, w drugiej układy Core m3, m5 i m7 do instalowania w tabletach i systemach typu 2-in-1, a w trzeciej układy Core i5, i7, m5 i m7, które wpierają intelowską technologię vPro i zawierają nową wersję rdzeni Xeon zoptymalizowanych do pracy w urządzeniach mobilnych.

Zobacz również:

Intel prezentuje nową generację procesorów: układy Skylake

Wśród procesorów Intel Core 6-tej generacji nie zabrakło także modeli z rodziny Intel Xeon E3 obsługujących złącze Thunderbolt 3. Są to układy przeznaczone głównie dla mobilnych stacji roboczych. Intel zapowiada, że wybrane modele komputerów 2w1, notebooków i all-in-one wyposażonych w procesory Skylake zostaną wyposażone w zaprezentowaną niedawno kamerę Intel RealSense.

Procesory posłużą też do budowania komputerów typu „no wires” (bez kabli), które będą wspierać takie bezprzewodowe technologie, jak Intel WiDi oraz Pro WiDi. Pozwolą również wykorzystać możliwości systemu Windows 10, obsługującego między innym takie nowe technologie, jak Windows Cortana i Windows Hello.


TOP 200