Intel potwierdza, że pracuje nad czterordzeniowymi procesorami dla notebooków.

Intel potwierdził 14-go marca, że wprowadzi jeszcze w tym roku na rynek czterordzeniowy procesor, zaprojektowany specjalnie do instalowania w notebookach.

Procesor będzie oparty na mikroarchitekturze Core 2 Duo i pojawi się w ofercie Intela prawdopodobnie w trzecim kwartale br.

Intel nie ujawnia żadnych szczegółów technicznych dotyczących procesora, ale nieoficjalnie wiadomo, że będzie to układ o nazwie Core 2 Extreme QX9300 produkowany w oparciu o technologię 45 nm.

Zobacz również:

Procesor pojawi się po wprowadzeniu na rynek platformy Centrino 2 (nazwa kodowa Montevina), która trafi do rąk użytkowników w drugi kwartale br. Platforma Montevina (oparta na mikroarchitekturze Core 2) zastąpi platformę Centrino, wspierając takie technologie, jak WiMAX i Wi-Fi.

Nie wiadomo jeszcze , jak długo użytkownicy notebooków opartych na czterordzeniowych procesorach będą mogli pracować bez doładowywania baterii. Może to nie być zbyt długi czas biorąc pod uwagę fakt, że czterordzeniowe procesory pobierają więcej mocy niż procesory dwurdzeniowe, nawet jeśli są taktowane zegarem o mniejszej częstotliwości. Czas pokaże czy nie będzie to na tyle krótki czas, że zniechęci użytkowników do kupowania tego rodzaju notebooków.


TOP 200