Intel porzuca Rosję

Miesiąc po wstrzymaniu dostaw do klientów w Rosji i na Białorusi, Intel zawiesił wszystkie operacje biznesowe w Rosji. Już wcześniej ograniczył działalność, także z przyczyny trudności zaopatrzeniowych

Intel porzuca Rosję

Christian Wiediger / Unsplash

Intel jest ostatnią zachodnią firmą technologiczną, która zawiesiła działalność w Rosji. Ukraina wezwała amerykańskie firmy zajmujące się cloud computing i oprogramowaniem do odcięcia się od interesów z Rosją.

Intel poinformował wczoraj, że wdrożyła środki zapewniające ciągłość biznesową, aby zminimalizować zakłócenia w działalności globalnej.

Zobacz również:

  • Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc
  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
  • USA odcinają Chiny od dostępu do amerykańskich technologii

„Intel nadal przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu do pokoju” - napisała firma w oficjalnym oświadczeniu dodając, że będzie wspierać pracowników w Rosji i "[wdroży] środki zapewniające ciągłość biznesową, aby zminimalizować zakłócenia w naszych globalnych operacjach". Poinformowała także o przekazaniu 1,2 mln USD Fundacji Intel na pomoc humanitarną oraz wyraziła wsparcie dla całego regionu, w szczególności ludności krajów ościennych wspomagających uchodźców – Polski, Niemiec i Rumunii.

Serwis TechCrunch opisał opisał wpływ wojny na rosyjskich pracowników technicznych - wielu z nich zdecydowało się opuścić kraj po wypowiedzeniu wojny, a inni nie mogli otrzymywać płatności po tym, jak na początku marca Rosja została odłączona od systemu SWIFT. Inni przekraczający rosyjską granicę opisywali, że są zatrzymywani i przesłuchiwani.

Wcześniej działania w Rosji wstrzymały inne firmy technologiczne, m.in. AMD, Adobe i General Electric. Tymczasem Spotify, a także serwisy informacyjne, takie jak CNN, ABC i BBC, zawiesiły swoje usługi w Rosji w odpowiedzi na nowe prawo, które drastycznie ogranicza wolność słowa.

Źródła: Intel, TechCrunch, Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200