Intel popiera specyfikację serwerów kasetowych

Intel popiera propozycję nowej specyfikacji definiującej budowę serwerów kasetowych, mając nadzieję, że przyczyni się ona do jeszcze szybszego rozwoju tego segmentu rynku.

Propozycję specyfikacji Modular Server Specifications (której szczegóły zostały zaprezentowane 30 lipca w Taipei) opracowało forum SSI (Server System Infrastructure), zrzeszające producentów tego typu rozwiązań. Dokumenty (opisujące wymagania techniczne dotyczące poszczególnych elementów wchodzących w skład serwera kasetowego, takich jak płyta główna, zasilacz czy rodzaje konektorów) znajdują się tutaj.

Specjaliści podkreślają, że rynek serwerów kasetowych będzie dalej dynamicznie rosnąć. IDC podaje, że obroty na tym rynku wzrosły w 2005 r. aż o 63,6% i przewiduje, że będą dalej rosnły do 2010 r. w tempie ok. 38% rocznie. Obroty byłyby zapewne jeszcze większe, gdyby nie brak standardów. Inicjatywa forum SSI może rozwiązać ten problem.

Zobacz również:

  • Ta specyfikacja znakomicie ułatwi życie właścicielom serwerów

Sytuacja na dzisiaj jest daleka od doskonałości. Badania pokazują, że produkowane obecnie serwery kasetowe są oparte na 17 różnych architekturach. Pocieszające może być to, że serwery oparte na trzech architekturach zdominowały 90% tego rynku.

Analitycy sądzą, że pierwsze serwery kasetowe zgodne z proponowaną specyfikacją mogą się pojawić na rynku jeszcze pod koniec br. Więcej takich rozwiązań będzie oferowanych w 2008 roku, po tym gdy forum SSI opublikuje końcową wersję standardu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200