Intel pokazał swój kolejny neuromorficzny procesor

Intel zaprezentował swój pierwszy procesor neuromorficzny w 2017 roku (noszący nazwę Loihi), a w zeszłym tygodniu przedstawił nową wersję rozwiązania.

Źródło: Intel

Na początek jednak kilka słów o procesorach neuromorficznych. Wprawdzie procesory nazywane są mózgami komputera, jednak w oczywiście nie funkcjonują tak jak ludzki mózg, a jedynie wykonują krok po kroku zlecone im do wykonania zadania. robiąc to absolutnie automatycznie.

Inaczej ma się sprawa z procesorami neuromorficznymi, które w przeciwieństwie do standardowych procesów próbują funkcjonować tak jak ludzki mózg, realizując wiele dodatkowych zadań, kładąc przy tym szczególny nacisk na percepcję i podejmowanie decyzji.

Zobacz również:

  • Trwa walka o prymat w dziedzinie technologii kwantowych
  • W tym rankingu Apple może zostać zdetronizowane
  • Cisco i Intel usprawnią jakość połączeń Wi-Fi

Chipy neuromorficzne odtwarzają procesy neurologiczne zachodzące w ludzkim mózgu, gdyż posiadają cyfrowe neurony, które wymieniają między sobą informacje. Ważna jest tu liczba takich neuronów. Pierwszy procesor Loihi miał 128 tys. neuronów, a zaprezentowany właśnie procesor Loihi 2 ma ich ponad milion.

Właśnie dlatego obsługując sieć neuronową procesor Loihi 2 jest w stanie zrealizować to samo zadanie co procesor Loihi 1, wykonując 60 razy mniej operacji, co dobrze obrazuje jego wydajność. Intel twierdzi, że generalnie Loithi 2 jest mniej więcej dziesięć razy inteligentniejszy od układu Loihi 1.

Loihi 2 oferuje również szybsze interfejsy we/wy, które obsługują połączenia Ethernet, czujniki wizyjne oraz duże sieci kratowe. Właśnie dlatego układ można łatwo integrować z różnego rodzaju robotami.

Nie jest to przy tym standardowy produkt. Dlatego jest sprzedawany wyłącznie członkom społeczności INCR (Intel Neuromorphic Research Community) i to w postaci kompletnych systemów, które noszą egzotyczne nazwy Oheo Gulch i Kapoho Point. Pierwszy system zawiera jeden układ Loihi 2, a drugi aż osiem.

Mówiąc o procesorach neuromorficznych nie sposób nie wspomnieć o innym projekcie Intela. Firma zaprezentowała na początku 2020 roku działający w chmurze system Pohoiki Springs. To neuromorficzny system badawczy wykorzystujący możliwości obliczeniowe aż 100 milionów neuronów znajdujących się w 768 neuromorficznych procesorach Loihi 1.

Badacze Intela i INRC zademonstrowali wtedy zdolność Loihi do rozpoznawania gestów w czasie rzeczywistym, czytania pisma zapisanego alfabetem Braille’a (używając sztucznej skóry) czy uczenia się zapachów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200