Intel pokazał najszybszy na świecie pendrive, wykorzystujący technologię Thunderbolt

Intel pokazał w Tajwanie na targach Computex zewnętrzną pamięć masową typu “thumb drive" (zawierającą układy NAND/flash), która wymienia dane z komputerem wielokrotnie szybciej niż standardowe pendrive’y wyposażone w port USB. Wszystko za sprawą technologii Thunderbolt, którą Intel wprowadził do rozwiązania.

Urządzenie (mające kształt klucza i wielkość podobną do standardowej pamięci USB/flash) ma pojemność 128 GB i jest wyposażone w port Thunderbolt, można je więc dołączać do komputera, który zawiera taki interfejs. Jest to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku. Pamięć może wymieniać dane z komputerem z szybkością 10 Gb/s, w więc dużo szybciej niż pamięci NAND/flash wyposażone w port USB 3.0, nie mówiąc już o pamięciach wyposażonych w port USB 2.0.

Porty Thunderbolt są obecnie instalowane w komputerach Mac (Apple) oraz niektórych komputerach PC. Jeśli chodzi o urządzenia zewnętrzne wspierające technologię Thunderbolt, to jest ich na rynku obecnie niewiele. Są to przede wszystkim monitory i zewnętrzne dyski twarde, komunikujące się z komputerem za pośrednictwem drogich światłowodów lub okablowania miedzianego (dwumetrowy kabel Thunderbolt produkowany przez Apple kosztuje np. ok. 40 USD).

Zobacz również:

  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Ta fuzja może zmienić obraz rynku pamięci NAND/flash

Intelowski pendrive z wbudowanym portem Thunderbolt zawiera pamięć NAND/flash produkowaną przez firmę SanDisk, reprezentuje więc dysk SSD, który użytkownik dołącza do komputera bezpośrednio (bez użycia dodatkowych kabli). Intel zapowiada, że kolejne modele urządzenia będą pracować jeszcze szybciej, gdyż kończy już pracę nad kolejną wersją technologii (Thunderbolt 2), która zwiększa szybkość transferowania danych dwukrotnie (do 20 Gb/s). Pierwsze komputery wspierające standard Thunderbolt 2 mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku.

Technologia Thunderbolt wspiera transfer danych PCI-Express 2.0 i protokoły DisplayPort, w tym najnowszy standard DisplayPort 1.2. Intel pracuje też nad energooszczędną wersją technologii Thunderbolt, która będzie obsługiwać komunikację między komputerami mobilnymi i dołączanymi do nich urządzeniami peryferyjnymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200