Intel podnosi poprzeczkę

Wprowadzenie nowej architektury Deschutes ma umożliwić współpracę 32 procesorów Intela.

Wprowadzenie nowej architektury Deschutes ma umożliwić współpracę 32 procesorów Intela.

Dotychczas w jednym komputerze, opartym na architekturze można było wykorzystać najwyżej cztery układy Pentium Pro. Nowa architektura płyty głównej i kolejny procesor - Deschutes - zapewni architekturze Intela wystarczającą skalowalność, tak by rozwiązania firmy były w stanie konkurować na rynku korporacyjnym z systemami RISC.

Rzeka w Oregonie

Architektura Deschutes (nazwa pochodzi od rzeki w stanie Oregon) będzie wprowadzona na rynek w II poł. 1997 r. Rozwiązanie, na które będzie składać się procesor i płyta główna, umożliwi budowę systemów wyposażonych w 32 współpracujące ze sobą procesory. Deschutes, będący następcą intelowskiego układu Klamath, oparty będzie na rdzeniu procesora Pentium Pro. Nowe procesory produkowane za pomocą technologii 0,25 mikrona taktowane będą zegarami 266-333 MHz. Deschutes obsługiwać ma także multimedialne instrukcje MMX.

Intel, chcąc weliminować tzw. wąskie gardła w wydajności systemu, zamierza korzystać z technologii dodatkowych kart. Koncepcja ta polega na przeniesieniu niektórych elementów na dodatkowe karty (daughtercard), montowane na płycie głównej. Na takich kartach dostępne będą: większa pamięć podręczna drugiego poziomu oraz szyna CPU-to-cache, łącząca procesor z pamięcią podręczną, a także procesory Deschutes. Na dodatkowych kartach można będzie instalować wiele typów pamięci podręcznej, takich jak statyczny RAM, wielobankowy DRAM, sterowniki Accelerated Graphics Port i sterowniki służące do zarządzania bardzo szybką komunikacją, mikrokontrolery do przetwarzania sygnałów cyfrowych. Karty takie mogą ułatwić korzystanie z funkcji graficznych i komunikacyjnych, a w przyszłości wyprzeć także rozwiązania oferowane przez niezależnych producentów kart peryferyjnych (karty graficzne, modemy itd.).

Dla bogatych i wymagających

Ceny płyt głównych i dodatkowych kart nie będą ustalone do czasu przygotowania pierwszych modeli nowych procesorów. Według nieoficjalnych informacji, mogą one osiągnąć najwyższy dotychczasowy poziom cen wśród rozwiązań Intela. Obecnie ceny najnowszych, wysoko wydajnych rozwiązań koncernu utrzymują się na poziomie 900 USD. Dla porównania - pierwsza wersja Klamath, która produkowana jest za pomocą technologii 0,35 mikrona i pracuje z częstotliwością zegara 200-233 MHz, kosztować ma ok. 750 USD. Architektura Klamath umożliwia współpracę maksymalnie dwóch procesorów.

Aby w pełni skorzystać z architektury Deschutes, trzeba będzie poczekać na przystosowanie systemu operacyjnego Microsofta Windows NT Server do obsługi większej liczby procesorów. Obecnie system, według zapewnień producenta, może obsłużyć 32 procesory, jednak optymalnie pracuje z serwerem 8-procesorowym. Dalsze zwiększanie liczby procesorów nie przynosi wzrostu wydajności systemu. Nie jest wykluczone, że Microsoft dostarczy tego typu funkcje dopiero w ServicePack, wprowadzonym po premierze nowej wersji systemu Windows NT, znanej jako Cairo.


TOP 200