Intel oskarżony o praktyki monopolistyczne

Komisja Europejska oskarżyła Intela o naruszenie europejskich przepisów antymonopolowych i wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku mikroprocesorów wobec firmy AMD. Oficjalne zarzuty są efektem trwającego prawie 6 lat dochodzenia.

Intel miał nadużywać posiadanej przewagi konkurencyjnej wobec AMD na kilka sposobów m.in. oferując duże upusty cenowe dla producentów komputerów korzystających głównie z platformy Intela i stosując bardzo korzystne zachęty wobec firm ograniczających produkcję maszyn wyposażonych w procesory AMD. Ponadto Intel startując do przetargów z producentami platform serwerowych, miał sprzedawać własne procesory poniżej kosztów ich produkcji.

Koncern ma 10 tygodni na ustosunkowanie się do tych zarzutów. W razie przegranej w procesie o naruszenie prawa antymonopolowego, według przedstawicieli KE, na firmę Intel równolegle z nakazem zaprzestania wymienionych praktyk, mogą zostać nałożone dotkliwe kary finansowe.

AMD ogłosił niedawno, że nie zamierza dalej prowadzić wojny cenowej z Intelem. Władze mniejszego Advanced Micro Devices nie ukrywają, że firma bardzo odczuła finansowe skutki tej konkurencji cenowej - przyczyniło się to do zmiany strategii firmy i redukcji zatrudnienia. Według danych za drugi kwartał br. obie firmy odnotowały wzrost przychodów(Intel - 22%, AMD - 13%), jednak tylko Intel wypracował zysk. Spada również udział produktów AMD rodziny x86 w światowym rynku - jak wynika z badań firmy Mercury Research w tym roku nie przekroczy on 19%. Dla porównania w 2006 roku firma posiadała ok. 25% tego rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200