Intel opublikował szczegółową specyfikację architektury procesora Itanium

Zdaniem producenta ma ona pomóc twórcom kompilatorów i innych narzędzi programistycznych w wykorzystaniu wszystkich zalet architektury IA-64.

Intel opublikował Itanium Processor Microarchitecture Reference, szczegółową specyfikację architektury procesora Itanium (wcześniej Merced). To swego rodzaju przewodnik dla programistów, zawierający szczegółowe informacje na temat funkcjonowania 64-bitowego procesora, mającego wkrótce pojawić się na rynku. Dzięki niemu wszyscy twórcy kompilatorów i innych podobnych narzędzi będą mogli skorzystać ze wszystkich możliwości architektury IA-64 - informuje producent. Dodaje też, iż do tej pory tego typu szczegółowe specyfikacje były udostępniane jedynie największym producentom oprogramowania oraz sprzętu i to na zasadzie poufności.

Itanium będzie pierwszym procesorem z rodziny IA-64, charakteryzującym się - wg zapewnień producenta - największymi udoskonaleniami od czasu wprowadzenia na rynek w 1985 r. jednostek z rodziny 386. Nowa architektura bazuje na rozwiązaniu EPIC (Explicity Parallel Instruction Computing), które sprzęga zasoby procesora z tzw. inteligentnymi kompilerami. Dzięki temu procesor ma możliwość przewidywania, które obliczenia wykonywane są raz, a które powtarzają się podczas każdej operacji. W rezultacie daje to lepszą wydajność i większą przepustowość danych.

Obecnie z prototypowymi wersjami Itanium przeprowadza się wiele testów systemów operacyjnych, w tym m.in. 64-bitowej wersji Windows 2000, IA-64 Linux, Project Monterey, Novell Modesto oraz HP-UX. Pierwsze systemy i oprogramowanie przeznaczone dla nowego procesora powinno trafić do produkcji w II połowie br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200