Intel ogłosił nowe inicjatywy badawcze

Wczoraj podczas 9. corocznej imprezy [email protected] dział R&D Intela - Intel Labs zaprezentował swoje nowe inicjatywy badawcze i partnerskie. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w Intel Corporation, przedstawił ponad 35 innowacyjnych produktów badawczych, które pomogą ukształtować przyszłość technologii. Rattner zapowiedział też otwarcie ośrodka Intel Science Technology Center, nowego wspólnego przedsięwzięcia Intela i kilku czołowych uniwersytetów.

Najnowszy ośrodek Intel Science Technology Center skupi się na bezpiecznym przetwarzaniu danych. Powstanie on na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley we współudziale z uniwersytetami Carnegie Mellon, Drexel, Duke oraz Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Podobnie jak w przypadku pierwszego ośrodka ISTC, skupionego na wizualnym przetwarzaniu danych, nowy ośrodek poświęcony bezpieczeństwu będzie zachęcał do ściślejszej współpracy między uniwersyteckimi środowiskami opiniotwórczymi a Intelem.

W ciągu następnych pięciu lat ośrodek ISTC na rzecz bezpiecznego przetwarzania danych skupi się na ochronie komputerów osobistych przed złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczaniem urządzeń mobilnych — zarówno pod względem ochrony danych użytkownika, jak i bezpieczniejszego pobierania danych do urządzeń — oraz używaniu aplikacji firm trzecich. Innym kluczowym obszarem, którym zajmą się badacze, jest ochrona danych osobistych rozproszonych w sieci.

Zobacz również:

  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • Chmura IBM dla sektora edukacji

Demonstracje podczas imprezy [email protected] obejmowały takie dziedziny, jak wizualne przetwarzanie danych, zabezpieczenia i uwierzytelnianie, wrażenia użytkownika i technologie chmurowe. Są to rezultaty bieżącej współpracy Intela z partnerami branżowymi i akademickimi. Np. "Wykorzystanie potencjału rdzenia graficznego w procesorach Intel" do operacji kryptograficznych pokazuje, jak uzyskać szybsze i skuteczniejsze zabezpieczenia przy użyciu platform opartych na procesorze Intel Core™ drugiej generacji, "Uwierzytelnianie przyszłości" pokazuje, jak można uniknąć kradzieży tożsamości, używając zaufanego urządzenia klienckiego z zaawansowanymi technikami uwierzytelniania i wykrywania obecności użytkownika poprzez lokalne ustalanie tożsamości i potwierdzanie jej za pośrednictwem usług internetowych. Zwiększa to zarówno stopień bezpieczeństwa, jak i komfort pracy, a "Magiczne lustro" prezentuje wirtualne zakupy z realistycznym awatarem kupującego noszącym modne ubrania.

W ramach strategii zacieśniania współpracy między branżą a instytucjami akademickimi organizacja Intel Labs poinformowała, że opublikuje kod źródłowy trójwymiarowej technologii internetowej Distributed Scene Graph. Kod ten stanowi część bieżących prac nad symulatorem świata wirtualnego OpenSim i pozwoli deweloperom budować nowe, wirtualne obszary. Również w tym miesiącu Intel Labs udostępni badaczom i deweloperom na zasadach open source swój najnowocześniejszy kod do raytracingu, komputerowej techniki graficznej, która pozwala uzyskać fotorealistyczne obrazy poprzez śledzenie wyimaginowanych promieni światła w celu ustalenia, jak powinna być oświetlona każda część obiektu. Kod ma znaleźć zastosowanie w aplikacjach komercyjnych, takich jak projektowanie samochodów, kręcenie filmów i wizualizacja nowych projektów architektonicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200