Intel oferuje wirtualną bramkę KVM, zastępującą w centrach danych sprzętowe rozwiązanie tego typu

Intel udostępnił nowe narzędzie do zdalnego zarządzania serwerami - oprogramowanie noszące nazwę Virtual KVM Gateway. To wirtualna bramka KVM - rozwiązanie typu „server-agnostic”, co oznacza, że może kontrolować pracę serwerów produkowanych przez różnych dostawców takich systemów obliczeniowych. Pojawienie się takiego produktu w ofercie Intela oznacza, że firma chce zarabiać nie tylko na rozwiązaniach sprzętowych (chodzi oczywiście głównie o procesory), ale również na oprogramowaniu.

Programistyczna konsola zarządzania Virtual KVM Gateway pozwala administratorowi kontrolować i testować zdalnie serwery – sprawdzać konfigurację BIOS, analizować logi i w razie potrzeby restartować serwery. Konsola powstała w zeszłym roku, ale Intel udostępnił ją wtedy (w postaci pakietu SDK; Software Development Kit) wyłącznie kilku współpracującym z nim firmom (takim jak Schneider Electric czy Niscom), które włączyły ją do swoich rozwiązań DCIM (Data Center Infrastructure Management).

Obecnie konsola jest dostępna na rynku jako oddzielny produkt, który kosztuje 99 USD (licencja na zarządzanie jednym serwerem). Dostępna jest 30-dniowa wersja bezpłatna produktu (do testowania; patrz ta witryna), którą można pobierać z witryny firmy. Jak wiadomo, standardowy przełącznik KVM jest urządzeniem składającym się klawiatury, myszy, monitora i jednostki sterującej, które administrator podłącza do serwerów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w centrum danych pojawia się dodatkowe okablowanie. Stąd pomysł polegający na projektowaniu wirtualnych przełączników KVM, które komunikują się bezpośrednio z oprogramowaniem firmware zarządzającym serwerem, a więc bez użycia stopnia pośredniego, czyli sprzętowego przełącznika.

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Intelowskie rozwiązanie może kontrolować jednocześnie do 50 serwerów. Jest też w stanie monitorować pracę sieci, systemów pamięci masowych czy dowolnego urządzenia, które jest wyposażone w interfejs IPMI (Intelligent Platform Management Interface). Zaletą produktu jest to, że dostęp do serwerów może być realizowany zarówno w trybie „in-band” (czyli w ramach pasma wykorzystywanego przez serwer do celów produkcyjnych), jak i „out-of-band”, chociaż ten drugi tryb nie zawsze jest dostępny (co zależy od tego, jak serwer jest skonfigurowany).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200