Intel odkłada zmiany w technologii Itanium

Kolejna generacja procesorów rodziny Itanium będzie nadal produkowana w technologii 32 nm, a nie 22 nm, jak zapowiadano wcześniej.

Układy linii Kittson nie będą kompatybilne z gniazdami dedykowanymi dla procesorów Xeon. Zapowiedzi Intela wzbudziły niepewność co do dalszych losów architektury Itanium.

Zdaniem ekspertów, producent zamierza ograniczyć koszty produkcji nowych układów. To może oznaczać cięcia w B & R. Martin Reynolds, analityk Gartnera, przypuszcza, że Intel może powrócić do wcześniejszych planów w miarę wzrostu popytu na nowe układy i poprawy koniunktury. Intel nie wyklucza, że w przyszłości na rynek trafią procesory Kittson fizycznie zgodne z układami Intel Xeon i układy oparte na technologii 22 nm.

Układy Itanium zadebiutowały w 2001 r. Obecnie głównym producentem serwerów z tymi procesorami jest koncern HP, zaangażowany finansowo w rozwój Itanium. Topnieje grono dostawców oprogramowania dla tej architektury. Z rozwoju oprogramowania biznesowego dla platformy Itanium wycofały się m.in. firmy Microsoft i Red Hat. Oracle nie zaprzestał rozwoju swoich systemów dla Itanium, dlatego, że oznaczałoby to złamanie umowy zawartej z HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200